• İNSANIN BİTMEYEN ÇELİŞKİSİ

  İNSANIN BİTMEYEN ÇELİŞKİSİ
  ŞEVKET KOYUNCU

  İNSANIN BİTMEYEN ÇELİŞKİSİ

   

  Ne tuhaf!

  İnsanoğlu artık kendi kurduğu, inşa ettiği, uğruna değerlerden vazgeçtiği dünyada gerçek bir hapis hayatı yaşıyor. Bütün bir ömrünü imar ve inşa etmek, süslemek için harcadığı evler şimdilerde yarı zamanlı hapishaneye dönmüş durumda  ve insan bu hapishanede bir saat bile kalmak zorunda olmaya tahammül edemiyor. Ne yani, bu muydu uğruna gece gündüz demeden çalıştığımız, türlü hesap kitapla endişelere gark olduğumuz şey! Ne yazık!

  İçinde bulunduğumuz bu durum hayatın gerçekliğinin küçük bir özeti aslında. Bana sorarsanız bu uyanışı ve aydınlanmayı yaşadığımız için ne kadar şükretsek az. Bütün isteklerimizin hakikatte hevesten öteye gidemediğini daha iyi nasıl görebilirdik ki... Arzuladığımız şeylerle baş başa kaldığımıda onlardan kaçmak ve kurtulmak isteyeceğimizi kim bilir kaç bilge bizlere söyledi de dönüp kulak vermedik.

  Hep kandırdık kendimizi. Sürekli bir şeylere koşup bir şeylerden kaçtığımız halde. Evet, neticede insan arzuları ve algılarının mahkumudur. Herhangi bir şeyi iyi, doğru ve güzel olarak algılayıp arzulayabilir. Fakat yapılması gereken şey bu durumu açmaya çalışmaktır. En iyiye, en güzele, en doğruya ulaşmaya çalışmak yani arayışa çıkmak, aramak, aramaya devam etmek...

  Öyleyse bugün soralım kendimize, bizi uğruna hayatımızı feda ettiğimiz

  bu şeyler tatmin etmiyorsa peşine düşmemiz gereken şey nedir? Baş başa kaldığımızda sürekli kendisi ile birlikte olduğumuzda kendisinden istemeyeceğimiz nedir?

  NOT: Kendimiz ve sevdiklerimiz için, rehavete kapılmadan sağlıklı ve normal hayata dönmek adına  maske, mesafe ve hijyen kurallarına lütfen uyalım.

  Görüşmek Dileğiyle

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen