• HOŞ GELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN

  HOŞ GELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN
  ŞEVKET KOYUNCU

  HOŞ GELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN

   

  Ramazan-ı Şerif bu yıl da gönüllerimize bahar mevsimi gibi tazelik, huzur, bereket, uyanış getirdi. İslâmi takvimin dokuzuncu ayı olan Ramazan, kelime olarak, "günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması" anlamlarındaki "ramad" kökünden gelir. "Güneşin şiddetli hararetinden yerlerin ve taşların yanıp kızması" anlamında olan "ramdâ" kelimesinden geldiği de söylenmiştir.

  Ramazan ayı ilk defa bu ismi aldığında güneş yılına göre yaz mevsimi yaşanıyordu. Şiddetli sıcaklığın hüküm sürdüğü bir zamandı. Daha sonra kamerî ayların yer değiştirmesiyle bu ay yaza veya kışa denk gelse de aynı isimle anılmaya devam edildi.

  İslam'dâ Ramazan ayına büyük değer verildi. Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ve değerine vurgu yapılan tek ay oldu. Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlandı.

  İslâm'ın beş şartından biri olan oruç bu ay için farz kılındı. Ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerde bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesiyle şereflendirildi. Teravih namazı bu aya mahsus bir ibadet kılındı. Mali bir ibadet olan fıtır sadakasının bu ayda ,bayramdan önce ödenmesi emredildi.

  Bu ayda yapılan iyilik ve hayırların sevabı ve fazileti diğer aylara nispetle daha üstün sayıldı. Diğer ibadet ve amellere de öteki aylara göre daha çok mükâfat verileceği bildirildi. Bu ayın son on gününde itikâfa girmek sünnet kılındı.

  Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Ramazanı "mübarek bir ay" olarak nitelendirdi. Bu ayın girmesiyle cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların bağlandığını haber verdi. "Receb Allah'ın ayıdır, Şâban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır" buyuyarak onu ümmetine nispet etti.

  Bu ayda, inanarak ve sevabını Allah Teâlâ’dan bekleyerek oruç tutan kişinin geçmiş günahlarının bağışlanacağı bildirildi. Oruçla geçirilen bu ay, kelime manasını hatırlatırcasına açlığın ve susuzluğun, nefse karşı koymanın meşakkatiyle geçer. Fakat sonunda güz yağmurlarının yeryüzünü yıkadığı gibi günah kirlerinden yıkanıp temizlenip çıkılır. Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

  "Ramazan ayı girince şeytanlar ve cinlerin şerli olanları zincire vurulur. Cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennetin kapıları açılır, hiçbiri kapanmaz ve şöyle seslenilir:

  'Ey hayır isteyen kimse, ibadete ve kulluğa gel! Ey şer dileyen, günahlarından vazgeç!'

  Allah'ın ateşten azat ettiği kimseler vardır ve Ramazan boyunca bu iş her gece yapılır” (Tirmizi,Savm 1;İbn Mâce ,Sıyam 2)

  Görüşmek dileğiyle

  NOT: Mavi renge dönmek adına kendimiz ve sevdiklerimiz için maske,mesafe,hijyen kurallarına lütfen uyalım uymayanları uyaralım.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen