• KANAAT (Elindeki İle Yetinme)

  KANAAT (Elindeki İle Yetinme)
  M. Kürşat İMANLI

  KANAAT (Elindeki İle Yetinme)

  İnsanlar içinde en önemli davranışlardan birisi de kanaattir. Kanaat, bir insanın gerek şahsî hayatında, gerek aile hayatında ve gerekse de iş hayatında kendisi ile barışık, sakin, mutlu bir birey olabilmesi için mutlaka kazanılmış olması gereken davranışlardan biridir.

  Tembellik, yeteri kadar bir gücü ve imkânı olduğu halde çalışmamaktır. Gayret edebileceği halde etmemektir. Var olanı çalıştırmamaktır.

  Hırs ise en basit ifadeyle aşırı istemek demektir. Bir isteğin hırs olup olmadığını belirleyecek en kolay ölçüt şudur; İstenilen şey başkalarının hakkını çiğnemeye, helalden ayrılıp harama sapmaya sebep olacak nitelikte olduğu bilinir. Yine de istenir, peşine düşülürse bu hırs olur.

  Kanaat ise ne tembelliktir. Ne de hırstır. İkisinin tam ortasıdır. Yani ne uyuşuk hücreler gibi yerinde kalır. Tembellik eder. Ne de bir şeyi elde etmek için aşırı derecede kendini kaptırır. Elinden geldiği kadar gayret eder. Fakat illa da olsun diye dayatmaz, diretmez.

  Sevgili Peygamberimiz (asm) “kanaat, bitmez tükenmez bir hazinedir” buyurmuş. Kanaat duygusu gelişmiş olan bir insan çok huzurludur. Elinden geldiği kadar çalışır, gayret eder. Ama kendini hırslara kaptırmaz. Tam bir iç huzuru ile yaşar. Kanaat etmeyi öğrenmeyen kişiler ise hem kendileri huzursuzdur. Hem de etrafındaki insanları tedirgin ederler.

  Bir erkek elindeki ile yetinmeyi bilmezse ya bir suça karışır. Veya çok kazanmak uğruna evini, çocuklarını, eşini ihmal eder. Kanun dışı işlere karışması da kaçınılmaz olur. Çünkü çok kazanmak ve hem de çabuk kazanmak ister. Böylesi bir kazanç ise helal yollardan pek mümkün değildir.

  Evindeki eşiyle yetinmeyen bir kişi evlilik dışı işlere karışır. Aileler yıkılır. Ailesi yıkılan fertler mutsuz olur. Ahlaki çöküntü başlar.

  Elindeki rütbe ile yetinmeyen ve gözünü diktiği makamları elde etmek isteyen bir kişi o makamı elde etmek için her yola başvurur. Bir makamı kazanmak için birçok değerini kaybeder. Çünkü her yola başvuran kişi gerektiğinde yalan söyler. Gerektiği zaman hile yapar. Çünkü hırs ile bir makama göz diken kişi için asıl olan o makamı elde etmektir. Diğer insanî değerler geri planda kalır.

              Önemli uyarı; Elindeki ile yetinmek, yükselmeye, iyileşmeye, mükemmelleşmeye engel değildir. Sinmek, sus pus olmak hiç değildir. Elinden gelen gayreti ortaya koymak ama sonuçta kısmetine razı olmaktır. Elinden geleni ortaya koymadan, gayret etmeden “elimdeki ile yetiniyorum” demek doğru değildir.

              Sonuç; Elindeki ile yetinme duygusu insanı mutlu eder. İç âlemi sükûnetli olur. Ahlakını koruyabilir. Etrafına zarar vermez. Diğer insanları kendine rakip olarak görmez. Ailesi ile sağlam sevgi bağları kurabilir. Çevresine pozitif enerji verir. Halinden şikâyet etmez.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen