• YAZIN YOLCULUĞUNDA BU YAZ SEN DE YAZ

  YAZIN YOLCULUĞUNDA BU YAZ SEN DE YAZ
  İhsan İPEK CANKURT

  YAZIN YOLCULUĞUNDA BU YAZ SEN DE YAZ

   

  İnsanoğlu, anlatmaya meyilli ve takdir edilmeyi seven bir varlıktır. Sevincini anlatır, derdini anlatır. Anlatmak istediği hikâyaleri/meselleri, anıları/hatıratları, meziyetleri vardır ve sahip olduğu meziyetlerle öne çıkmak, anılmak hoşuna gider.

  İnsanın insana iletişimi ses ile başlar, yazı ile kayda geçirilir ve sembolik görsellerle hafızalarda yer edinir. İletişim kanallarından biri olan yazmak, yazının bulunduğundan beri en etkili ve de kalıcı iletişim kanalı olmuştur. Yayımlanmış bütün kitaplar, dergiler, gazeteler yazının oluşturduğu tarih ve insan hayatı üzerindeki önemi göstermektedir. Bu sebepledir ki; bendinde yazma yeteneği olan insanların varlığı demek, toplumun yaşayan hafızası demektir. Bir yazar demek, tarihe düşürülecek bir not, bugünü yarına aktaran bir kalem erbabı demektir.

  Bir yazar yetiştirmenin, bir yazarın önünü açmanın ve toplumun yazınsal ihtiyacını karşılamanın önemine muvaade kimseler olarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, DİYŞAD/Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği olarak "Bu Yaz Sen de Yaz | Yazarlık Atölyesi" projesini başlatmıştık. Haziran ayında başlatılıp 6 haftalık bir süreç ile tamamlanan atölyede, birbirinden yetenekli ve edebiyata sevdalı gençler ile biraraya geldik. Şiir, deneme, öykü/hikâya, araştırma ve inceleme dallarında beraber söyleştik, yazma tekniklerine değindik, edebi eserlerin inceliklerini vurguladık, edebi heyecanla bir süreci tamamladık.

  11 Eylül 2021-Cumartesi günü de, Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde “Bu Yaz Sen de Yaz | Yazarlık Atölyesi” sertifika takdim etkinliğini icra ettik. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır İl Millî Eğitim Müdürlüğü, DİYŞAD (Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği) ortak projesi olarak yazarlık eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin sertifikaları, eğitmenlerimiz tarafından takdim edildi.

  DİYŞAD Genel Sekreteri Mehmet Tanrıkulu'nun sunumuyla başlayan etkinlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik, Kayapınar İlçe Millî Eğitim Müdürü Aydın Ak, DİYŞAD İcra Heyeti Başkanı Veysi Fida birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar; Diyarbakır'da edebi faaliyetlerin anlam ve önemine değinerek, edebi faaliyetlerin daha da yaygınlaştırılması, yeni yetişecek şair ve yazarların önünün açılması gerektiğini vurguladılar. DİYŞAD (Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu hususta daha çok katkıda bulunacaklarını beyanında bulundular.

  DİYŞAD Başkan Vekili ve Yazarlık Atölyesi Eğitmen Yazarlarından Bilim Uzmanı Veysi Fida konuşmasında şunları belirtti: “Medeniyetlerin hafızası olan ve sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın dikkatine mazhar kadim kent Diyarbakır, tarihe tanıklığıyla adeta bir müze kenttir. Kültür izlerini bugüne taşıyan en özel ve en güzide İslam şehri olan kentte, surlardan içeri adım attığınızda aslında alimlerin, ariflerin, ediplerin, mürşitlerin diyarıyla yüz yüze gelinmiş olur. Çünkü Diyarbakır, Evliya Çelebi’nin irfan durağı, uluların menzili, toplumların ışığı, Kanuni’nin nazargahı, Selahadin-i Eyyübi’nin umudu, sultanların gözbebeğidir. Bu haseple Ediplerin kenti olan memleketimizde kalemlerinizden akacak her damla mürekkep bizleri bahtiyar eyleyecektir. Bir kalem ile bir düşün bizleri buluşturduğu yazarlık yaşamınızda topuluma ışık olmanızı diliyor, emek veren DİYŞAD Yönetim Kurulu Üye ve yazarlarına, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Sayın Ali Çelik ve ekibine, Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Av. Aydın Ak ve Ahmet Arif Müze Evi Müdürü sayın Metin Aksoy ile iştirakçilerine şükranlarımı sunuyor, yazar adaylarımıza yaşamlarında başarılar diliyorum.”

  DİYŞAD Yönetim Kurulu Üyesi, Kayapınar İlçe Milli eğitim Müdürü ve atölye eğitmen yazarlarından Av. Aydın Ak ise şunları söyledi: “Ruh yazının icadından beri ölümsüzdür. Ahmet Arif’in sevdası olan kadim kentte yeni ediplerin yetişmesinde rol almaktan büyük mutluluk duymaktayım. Halid Bin Velid’in rüyası, Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirası olan tarihinin taşlarına kazındığı ilim, irfan ve mürşit kent Diyarbakır’a yeni kalemlerin hayırlara imza olması ve yarınların teminatı ve lokomotifi olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

  Programın akışında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Müzik Topluluğu'nun melodileri eşliğinde kursiyerlerin şiir okumalarına geçildi. Şiir dalında eğitim veren DİYŞAD Başkanvekili Hüseyin Acar'ın okuduğu şiirle beraber, Devrim Aktürk, Çağla Açıkgöz, Songül Gök, Merve Revan ve Beyca Canlı birer şiir okudular.

  Etkinliğe eğitmenler Aydın Ak, Veysi Fida, Mehmet Tanrıkulu, Hüseyin Acar ve kursiyerlerle beraber, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Aziz Karaaslan, Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi Müdürü Metin Aksoy, DİYŞAD Üyesi Hasan Nadiroğlu, DİYŞAD Yönetim Kurulu Üyesi Harun Tutuş, Abdulkuddus Tanrıkulu, M. Ali Tanrıkulu ve edebiyat camiasından birçok davetli katıldı.

  Gerek bireysel gerek bir Sivil Toplum Kuruluşu mensupları olarak Diyarbakır'da yetişecek yeni şairlerin ve yazarların önünü açmak, onları yazmaya teşvik etmek ve yazın yolculuğunda onlara destek olmaktan ziyadesiyle mutluyuz. Tüm imkanlarımızla da destek olmaya devam edeceğiz Allah'ın izniyle.

  Nihayetinde; Yazarlık Atölyesi proje ortaklarına, proje koordinatörü ve çalışanlarına, proje eğitmenlerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Proje sürecinde gösterdikleri sabır ve besledikleri edebi sevdayla öğrenimleri sonrası sertifika almaya hak kazanan tüm atölye öğrencilerini de tebrik ediyorum. Bir başka etkinlikte yine gönül gönüle gelmek dileğiyle…

  ihsanipek2100@gmail.com

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen