• ERGANİ SEMPOZYUMU

  ERGANİ SEMPOZYUMU
  İbrahim YARDIM

  ERGANİ SEMPOZYUMU

  Bölgemizin güzide üniversitesi olan Dicle Üniversitesi, 24 – 26 Kasım 2022 tarihleri arasında “Ergani Sempozyumu” adıyla çok önemli bir ilmî toplantıya ev sahipliği yaptı.

  Ergani Kaymakamlığı ile ortaklaşa düzenlenen bu Sempozyumda Ergani İlçesi; kültür, eğitim, edebiyat, siyaset, tarih, sosyal hayat ve demografik yapı gibi farklı açılardan ele alındı.

  Ergani eski bir ilçe olmasına rağmen bilimsel/akademik anlamda, bilgi ve belgelerle ilk defa ele alınması, konuşulması ve hakkında yeni tespitlerde bulunulması bu Sempozyumun önemini ayrıca ortaya koymaktadır.

  Kabul edilen ve sunulan 120 bildiri/tebliğ ile Sempozyum 3 gün boyunca dolu dolu geçti. Uluslararası düzeyde düzenlenen bu organize hamdolsun adeta bilgi şölenine dönüştü. Âcizane bizler de Sempozyumun bir alt başlığı olan Ergani’de Edebiyat konusu ile ilgili olarak “Sezai Karakoç’un Gözüyle Mehmet Akif” isimli tebliği sunmaya çalıştık.

   

  100’den fazla ilim ve bilim adamları ile 3 gün boyunca ilmi toplantılarda beraber olmak bir öğretmen olarak bizleri onurlandırdı ve ilme olan iştiyakımızı arttırdı. Özellikle açılış programında protokolden, resmi makamlardan, eğitim camiasından öğrenci kesiminden ve üniversite talebelerinden ciddi bir teveccüh, ilgi ve alaka takdire şayandı.

  Farklı simalarla, ilim adamları ile bilim insanlarıyla, donanımlı eğitimcilerle ve ilme âşık birtakım öğretmenlerimizle tanışarak ilmî iştiyakımızı arttırdık.

  Sempozyumda sunulan birbirinden önemli ve değerli tebliğler, bildiri kitabı olarak bastırılacağını duymak bizleri ayrıca sevindirdi ve onurlandırdı.  

  Bu çok önemli organizasyonda emeği geçen başta Dicle Üniversitesi yönetimine ve diğer yetkililerimize hocalarımıza çok koşturan genç akademisyenlerimize bilhassa teşekkür eder; Rabbimden kendilerine bundan sonraki tüm çalışmalarında başarılar ve ilim dolu bir hayat temenni ediyorum…

   

   

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen