• TURAN AYTEMİZ ve “YARIM AŞK”

  TURAN AYTEMİZ ve “YARIM AŞK”
  İBRAHİM EVİRGEN

  TURAN AYTEMİZ ve “YARIM AŞK”

   

      1980 yılında başladığım öğretmenliğimin ilk yılları Diyarbakır Lisesi’nde geçti.  Bu lise 1971-1972 öğretim yılında istasyon civarında şimdiki Mustafa Kemal İmam Hatip Ortaokulu binasında eğitim öğretime başladı.

   O tarihlerde Diyarbakır’da bir tek Ziya Gökalp Lisesi vardı. Diyarbakır Lisesi açılınca Ziya Gökalp Lisesi’nin geçtiğimiz ay vefat eden meşhur müdürü Ali Dokucu idi. Ali Dokucu o dönemde ne kadar problemli öğrenci varsa bunları yeni açılan bu okula göndermişti.  Dolayısiyle bu okulda görev yapmak çok zordu.     Yine de öğretmenler ve idareciler öğrencileri mükemmel bir şekilde yetiştirmek için canla başla çalışıyorlardı. Daha sonraları bu okul Alipınar köprüsünün yanındaki yeni binasına taşındı.  

       1980’li yıllarda Okul Müdürümüz Turan Aytemiz idi. Kendisi gerçekten işi iyi bilen değerli bir eğitimciydi. Bu okulun eğitim seviyesinin yükselmesi için Turan Hoca çok emek verdi. Onun döneminde Diyarbakır Lisesi’nde bir çok öğrenci üniversite sınavlarını kazanarak, güzel mesleklere sahip oldular.   Turan hoca daha sonraki yıllarda Antalya Aksu Yatılı Öğretmen Lisesi’ne tayini çıktı.      

   Bu lisede çalıştıktan sonra, otuz yıllık kutsal öğretmenlik mesleğinden emekliye ayrıldı. 

         Halen Antalya’da yaşayan bu değerli hocamız ile irtibatımız kırk yıldır hiç kopmadı. 

       Geçtiğimiz günlerde kargodan adıma imzalanmış güzel bir kitap geldi. Kitabın adı “Yarım Aşk” yazarı da tahmin ettiğiniz gibi Turan Aytemiz idi.

        Dört öyküden oluşan bu kitabı hiç ara vermeden bir çırpıda okudum… Tarihin taşlara yazıldığı bu kentte yaşamaktan dolayı onur duydum ve doğduğum şehre bir kez daha sevdalandım.  Özellikle Diyarbakır’ın tarihi ve turistik değerlerini anlatan “Halo Reşo” adlı öyküyü çok beğendim. Yazar, bu öyküde okuyucuyu geçmişten alarak günümüze getiriyor ve Diyarbakır’ın tarihi mekânlarında bir yolculuğa çıkarıyor.  Kitap 96 sayfa. Simge yayınları tarafından basılmış.

     Yarım Aşk, Ağustos Gülü (Nesrin), Hükümlü ve Halo Reşo adlı dört öyküden oluşan kitap oldukça sürükleyici. Her kitapseverin mutlaka kitaplığında bulunması gereken bir eser. 

          Bu güzel eserin oldukça ilgi çekeceğine inanıyorum. Bu kitabı yazın dünyasına kazandıran değerli hocam Turan Aytemiz’e teşekkür ediyor, herkese kitaplardan yana kazançlı çıkacağı bir ömür diliyorum.

  Selam ve Dua ile…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen