• GÜZELSES, VEFATININ 60. YILINDA ANILDI….

  GÜZELSES, VEFATININ 60. YILINDA ANILDI….
  İBRAHİM EVİRGEN

  GÜZELSES, VEFATININ 60. YILINDA ANILDI….

   

          Şark Bülbülü Celal Güzelses, 2 Şubat Cumartesi akşamı, vefatının 60. Yıldönümünde yapılan anlamlı bir etkinlikle anıldı. Büyükşehir Belediyesi Kongre Salonunda yapılan etkinliğe,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Akben, Celal Güzelses’in oğlu Erdem Güzelses ve aynı adı taşıyan torunu Celal Güzelses,  ile birlikte,  çok sayıda davetli katıldı.

      İki bölüm halinde yapılan etkinliğin, ilk bölümünde;

   Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu;  Şef Nurdan Ünal yönetiminde, solist olarak;  Bahar Cengiz,   Ebru Özbay, Ekrem Derel, Kadri Ekici, Serap Sütşurup, Uğur Yaşar, İlayda Alan, Deniz Değirmenci, Bedriye Gezer, Erdal Elaldı, Gamze Filiz, Kubilay Göçli ve Yervant Bostancı, birbirinden güzel Diyarbakır türkülerini başarıyla seslendirdiler.

  Sunuculuğunu Çiğdem Aslan’ın yaptığı gecede, saz sanatçıları olarak; Seyit Düzer, Mert Yavuz, Berat Kardaş, Ahmet Azad Karaer, M. Ali Özakbaş, Mehmet Alaskan, Fatih Alaskan, Daver Alyamaç, Udi Yervant Bostancı, Münir Akgeyik, Atilla Sütşurup  ve Aziz Yalçınkaya görev yaptılar.

              Şark Bülbülü Celal Güzelses’in eserlerinin icra edildiği türkülere vatandaşlar, büyük bir şevkle eşlik ettiler. Gecede Diyarbakır’ın yetiştirdiği değerli üstad, Hacı Şaban Peker,’in Güzelses hakkında anlattıkları ve icra ettiği Mevlid-i Şerif’in “Merhaba Bahri”, bölümü izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Ardından sahne alan değerli hemşehrimiz İbrahim Macit, seslendirdiği türkülerle geceye ayrı bir renk kattı. Özellikle saz sanatçısı ve bestekâr Hayri Yoldaş ile Koro Şefi M. Tanju Demirkol’un bestelediği türküler gerçekten muhteşemdi.

              İkinci bölümde sahne alan değerli hemşehrimiz İzzet Altınmeşe ilerlemiş yaşına rağmen, söylediği türkülerle izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

          İcrası yürek isteyen, uzun havaları, mayaları, divanları, müstezatları, hoyratları repertuarında diri tutan, üç beş yorumcudan biri olan İzzet Altınmeşe’den Şark Bülbülü Celal Güzelses’in eserlerini dinlemek ayrı bir keyifti.

              Kültürel dokumuzda önemli bir yere sahip olan, halk müziğimizin değişik formlarını başarıyla icra eden Sayın Altınmeşe’ye teşekkür ediyoruz.

              Sonuç olarak bu tip etkinliklerin, daha sık yapılmasında fayda var. Hatta böylesine mükemmel anma gecelerinin, yalnız Diyarbakır’da değil, çeşitli değişik illerde de tekrar edilmesi kadim kentimizin tanıtımı açısından oldukça önemlidir.

              Bu gecenin hazırlanmasında büyük emeği geçen, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Sayın Necmettin Akben, artık; böylesine muhteşem anma gecelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü himayelerinde yapılacağı, müjdesini verdi. Gerçekten güzel bir gelişme. Çünkü daha önceleri çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen anma geceleri, kısıtlı bir bütçeyle yapılmakta ve bazı sıkıntılara sebep olmaktaydı.

              Artık bu tür etkinlikler, devletin şefkatli eliyle organize edilecek ve dolayısıyla daha bir görkemli kutlanacak.  Bu konuda yaptığı çalışmalar ve emeklerinden dolayı Sayın Necmettin Akben’e teşekkür borçluyuz.

              Bu arada Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu da tebrik etmek lazım.  Kusursuz icra ettikleri eserlerle müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

         Netice itibariyle,  yöre kültürümüzün ve tarihimizin bilinmesinde müziğin önemli bir yer tuttuğu aşikârdır.

     Dolayısıyla, müziğin insanlar üzerindeki etkili gücünü kullanarak, yapılacak bu tip etkinliklerin sosyal ve kültürel hayatımızın her aşamasında önemli faydaları olacağına inanıyorum. 

       Bu gecenin hazırlanmasında yoğun çaba harcayan, Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Akben’e, Koro Müdürü Derya Akkoç’a,  Erdem Güzelses’e, torun Celal Güzelses’e, İzzet Altınmeşe’ye,  Koro Şefi Nurdan Ünal’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve “Bir Diyarbekir Beyefendisi” olan şark Bülbülü Celal Güzelses’i, vefatının 60. yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum…

            Mekânı cennet olsun…

   

           

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen