• CEMİL ÖZGÜR’ün ardından…

  CEMİL ÖZGÜR’ün ardından…
  İBRAHİM EVİRGEN

  CEMİL ÖZGÜR’ün ardından…

   

         Ülkemizin sayılı iş adamlarından ve bir dönem, Türkiye Gelir Vergisi rekortmeni değerli hemşehrimiz Cemil Özgür, geçtiğimiz Pazartesi günü hakkın rahmetine kavuştu.

      Dolayısıyla bugünkü yazımızı Cemil Özgür’e ayırdık. Hayırseverliği ve dindarlığı ile tebârüz etmiş bir âilede büyüyen Cemil Özgür 1946 yılında daha 19 yaşında genç bir delikanlı iken,  Diyarbakır'da ticaret hayatına girdi.   

        1965'li yıllarda şirketleşmeye başladı. Hazır beton üreten İSTAŞ, makine ve çelik boru üreten ÖZMAK, doğal ve suni mermer üreten ÖZMER ve tuğla üreten ÖZGÜR TUĞLA gibi önemli şirketlerin kurucusu olan Cemil Özgür, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla adını ülkemizin sayılı işadamları arasına yazdırdı.

      1970’li yıllarda Dicle Üniversitesi, inşaatını başarıyla tamamlayarak gününde teslim eden Cemil Özgür,  ayrıca Üniversite kampusu içinde kendi adını taşıyan bir ilkokul yaparak, memleketine bağışladı.

       İkinci Dünya Savaşı'nın yerini Soğuk Savaş'ın aldığı o yıllar Türkiye'de sanayi tesislerinin yok denilecek kadar az olduğu, sanayi ve ticaretin azınlıkların elinde olduğu bir dönemdi.

       1950 yılından sonra Türkiye kabuk değiştirdi. Türk müteşebbisi sanayi ve ticarete yöneldi, iş hayatı canlandı.

     Büyük yatırımlar gerçekleştirecek sermaye birikimi olmadığı gibi, yetişmiş teknik kadrolar da çok yetersizdi; dolayısı ile büyük yatırımları çoğunlukla yabancı firmalar gerçekleştirebiliyordu.

            İşte o dönemlerde, ülkemizin sanayileşmesi ve kalkınması için büyük projelere ihtiyaç vardı. Cemil Özgür’de ülke ekonomisine katma değer kazandırmak ve istihdam olanağı yaratmak için çalışmalara başladı.   İleriye dönük olarak geniş bir ticari ve sınaî ufku vardı. Bu bakış açısı ile geçmişi unutmadan sürekli ileriye bakarak, erişilmesi zor hedeflere yönelerek çalışmalarına devam etti.

         Cemil Özgür, ticari faaliyetlerini 1953 yılında Diyarbakır'dan Ankara'ya taşıdı.

      İlk sanayicilik girişimi 1971 yılında Ankara Kepekli Boğazı mevkiinde kurduğu  (90 milyon adet /yıl kapasiteli) Tuğla Fabrikasıydı.

        1974 yılında yapı sektöründe Türkiye ve Ankara'da büyük bir reforma öncülük yaparak kurduğu İSTAŞ. A.Ş. ile 200.000 m3/yıl kapasiteli hazır beton üretim ve dağıtım tesislerini halkımızın hizmetine sundu. Bilahare, bölgesel anlamda bir ilki gerçekleştirerek, benzer bir yatırımı 1987 yılında Antalya’da yaptı.    

            Bu sektörün öncüsü olarak bugün hazır beton üretim ve dağıtım tesislerinin bütün yurda yayılmış olmasından, yapı sektörüne kalite ve sürati getirmesinden ve binlerce insana istihdam olanağı sağlamasından dolayı kendisine müteşekkiriz.

    1975 yılında madencilik sektörüne atılarak ÖZMER SUN'İ VE TABİİ MERMER SAN. A.Ş.' ni kurdu. Bu teşebbüsü ile Afyon, Uşak, Denizli yörelerinin mermer rezervlerinde tel kesme teknolojisiyle üretim yapılmasına ve blok mermerin fabrikalarda işlenerek ihraç edilmesine ve yüksek katma değer sağlanmasına öncülük etti.

     Mermer ihracatının bugün Türkiye'nin genel ihracatı içinde önemli bir pay edinmesine katkıda bulundu.

        Üretim ve ihracat alanındaki bu çalışmalar devam ederken saygın, güvenilir ve nitelikli hizmet veren inşaat şirketinin başında, üniversiteler, araştırma hastaneleri, şeker fabrikaları, eğitim tesisleri, sosyal amaçlı tesisler, barajlar, karayolları gibi çok sayıda inşaat ve taahhüt işlerini başarıyla gerçekleştirdi.

     1950 yılından bu yana, yaptığı yatırımlarla birçok insana istihdam olanağı sağlayan ülkenin ekonomisine katma değer katan ve haklı olarak gurur duyduğumuz değerli hemşehrimiz Cemil Özgür,   başarısının ardındaki gerçekleri şöyle anlatıyordu:

     “Ülkenin yaklaşık 60 yıl boyunca karşılaştığı onca siyasi, ekonomik ve sosyal bunalım ve çalkantıya rağmen firmalarımızın gelişmeleri ve güç kazanmalarının ardındaki önemli bir etken hiç kuşku yok ki, siyaset kurumları ile aramızdaki mesafenin korunmasına azami ölçüde özen göstermiş olmamızdır.

       Yaşadığımız ülkenin zenginliklerine, yüce milletimizin asil değerlerine, devletimizin kalkınma çabalarımız içindeki öncü rolüne güvenerek, ileriye umutla bakarak, sayıları 1200'ü bulan çalışanımızla şirketlerimizin gelişme ve büyüme sürecini devam ettirdik.

      Geleceğimizin teminatı olan gençlere, yeni nesillere en önemli tavsiyelerim; İLKELİ, SABIRLI, BİLİMSEL ve GERÇEKÇİ yaklaşımlardan sapmadan çalışmaları ve üretmeleridir. Öğrenmenin, ilmin ve yaratıcılığın sonu olamayacağını akıldan çıkarmadan, geçici başarılarla avunmadan sürekli olarak kendilerini yenilemeleri ve geliştirmeleridir.”

                                                        BÜYÜK PROJELERE İMZA ATTI.

        Firma 1946 yılından bugüne kadar toplam tutarı 1,5 milyar doları bulan onlarca baraj, yol üniversite, fabrika ve bina inşaatlarını başarıyla tamamlayarak ülkemizin hizmetine sundu.  Cemil Özgür İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. taahhüdünü üstlendiği projelerle 17 milyon metreküpten fazla baraj dolgusu, 600 kilometre kareden fazla yol inşaatı ve toplam alanı bir milyon metrekareden fazla olan bina ve endüstriyel tesis inşaatını tamamladı.

                                                     İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜSÜ…

          2013 yılı itibariyle 102 milyon m3/yıl satış hacmine ulaşan Türkiye hazır beton sektörünün temelini Cemil Özgür 1974 yılında Ankara’da kurduğu 200.000 m3/yıl kapasiteli Türkiye’nin ilk hazır beton üretim ve dağıtım tesisi ile attı.  Yapmış olduğu bu büyük atılım ile Cemil Özgür ülke ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörünün en başta gelen öncülerinden oldu.

          Değerli hemşehrimiz Cemil Özgür, 1970 yılında zamanının en modern teknolojisi ile üretim yapan Özgür Tuğla Fabrikalarını kurdu.  

                                            2002 YILI TÜRKİYE VERGİ REKORTMENİ

          Cemil Özgür, yüksek zekâsı, güçlü hâfızası ve olayları hızlıca analiz edip, mahirce sonuca ulaşabilme kabiliyeti ile birçok başarılı projeye imza attı.    Bugüne kadar dürüst ve yükselen bir çizgide sanayimize ve ekonomimize sayısız eserler kazandırmış olmanın sonucu olarak Cemil Özgür, 2002 yılında Türkiye Gelir Vergisi rekortmeni oldu.

                                                    BETAV’I KURDU

          Eğitim düzeyini yükseltmenin en önemli mesele olduğu inancıyla 1987 yılında öncelikle eğitim alma imkânı olmayan, istekli ve yetenekli gençlere destek vermek ve Bitlis’teki okulların sayısını ve kalitesini iyileştirmek amacıyla Bitlis’li bir grup iş adamı Sayın Özgür’ün öncülüğünde, Bitlisli aydınlar ve şehrin idarecileriyle birlikte BETAV’ı (Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı) kurdu.

        Vakfın kurucu başkanı olan Cemil Özgür 19 yıl süreyle vakfın başkanlığını yaptı. 

          Vakıf kuruluşundan bugüne kadar 3000’e yakın dar gelirli Bitlis’li gencin eğitim giderlerini karşılayarak ülkemize kazandırdı.  

          2006 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ülkemize yapmış olduğu hizmetler nedeni ile Sayın Cemil Özgür’e “Devlet Üstün Hizmet Ödülü” verildi.

          Cemil Özgür; Coşkun, Cemalettin, Cahit ve Cem adlarında dört erkek evlat babasıydı.

       Dürüst, çalışkan ve hayırseverliğiyle tebarûz etmiş değerli bir hemşehrimiz olan Cemil Özgür 25 Mart 2019 günü hakkın rahmetine kavuştu. Bu değerli hemşehrimizin yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine müteşekkiriz. Cemil Özgür’ü rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen