• YENİ ANAYASA

  YENİ ANAYASA
  Hasan YOSUNKAYA

  YENİ ANAYASA

   

  YAVUZ SELİM VE İDRİS-İ BİTLİSİ’NİN TORUNLARI İLE YAPMAK MÜMKÜNDÜR

     

  Bin yıllık tarihimizde zaman zaman sıkıntılarla karşılaşmış, kardeşliğe zarar veren olaylar zuhur etmiş, sonunda aklıselim galip gelmiş; ümmet yoluna devam etmiştir.

       Sultan Alparslan, Malazgirt ovasında karargâhını kurup, Anadolu'yu huzura kavuşturmak,

  Anadolu'yu huzur yarımadası yapmak üzere hazırlık yaparken, Anadolu'yu çok iyi bilen Kürt kardeşleri ile birlikte bu cihadı yapmak üzere başkenti (Meyafarkin) Silvan olan Mervani Kürt devlet hükümdarı Mumehhidüddevle Said'e, elçi göndererek; İslam kardeşliği gereği birlikte hareket etmesini istemiş, Mervani hükümdarı bu talebe olumlu cavap vermek imani  bir hizmet olduğunu bilen bir şuurla, cihad ruhuyla (15,000) onbeşbin silahlı, eğitimli, süvari cengaveri Sultan Alparslan'ın yardımına gönderdi.

     Sultan Alparslan kendi komutasındaki mücahitlere katılan mücahit Kürt süvarilerle birleşince cihad emrini verdi.

     Anadolu insanını haraca bağlayan, halkı perişan eden Bizans ordusu ile cihada başladı. Yapılan cihad sonunda Allah cc'nın yardım ile muzaffer olup, Bizans ordu komutanı Romen Diojen'i esir aldılar. Bu cihadın sonunda Anadolu’daki zulüm sona erdi. Anadolu zamanla barış ve huzur yarımadası haline geldi.

    “Su uyur Düşman uyumaz” Atasözünde ifade ettiği gibi düşman uyumadı. Anadolu’yu tekrar Bizans’a kazandırmak için gece gündüz fitne ateşini yaktı.

       Aklıselim devlet yöneticileri bunlara izin ve fırsat vermediler.

  Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim ile Büyük Kürt alim, mütefekkir siyaset bilimci İdris-i Bitlisi ile bir araya gelerek, fitnecilerin tüm planlarını yerle bir ederek Kürtlerden ve Türklerden oluşan İslam birliğini daha da güçlendirdiler.

  Daha sonraki yıllarda fitneciler tekrar sahneye çıkmaya çalıştılarsa da 2.Abdulhamid ve Kürt Milli Aşiret lideri İbrahim Paşa -i Milli, birlikte bu kardeşliğe zarar vermek isteyen fitnecilerin fitnelerine izin vermediler.

       Son (100 ) yüz yıldır fitneciler, gece gündüz Kürt-Türk kardeşliğini yıkmaya çalışıyorlar.

   Bu gün bu fitneyi bertaraf edecek Yavuz Sultan Selimin temsilcileri ve torunlarından, Recep Tayyip Erdopan ve Devlet Bahçeli ile İdris-i Bitlisi'nin torunları: (................... ) Kürt aydınları ve Kürtlerin gerçek temsilcileri ile bir araya gelerek yapacakları yeni Anayasa ile bu fitne ateşini kökten söndürerek Ümmet'in çekirdeği hükmündeki Türk-Kürt kardeşliğini güçlendirecek düzenlemeler yapmanın zamanıdır.

     Millet'e ve devlet'e zarar verdikleri için yargılanıp ceza yiyen darbeci 12 Eylül

  Generallerinin yaptığı anayasa ile bu devleti yönetmek mümkün değildir.

        Sayın Erdoğan ve Bahçeli, İdris-i Bitlisi'nin yolunda olan onun gibi ufukları açık İslam kardeşliğinden başka hesabı olmayan Kürt aydın, mütefekkir, siyaset ilmine hakim münevverlerle birlikte sıfırdan ilk 4 madde dahil yeniden yeni anayasa yapmalarını,

  Türk, Kürt, Arap ...gibi , ümmetin tüm unsurları Türkiye'nin bu yeni Anayasasını bekliyor.

     Bugün bize uygun, yeni bir anayasa yapmazsak, bu fırsatı kaçırırsak, bir daha el ele veren Erdoğan ve Bahçeli gibi iki ciddi ve cesur devlet adamı, onlara destek verecek çok sayıda Kürt münevverinin olduğu bir zaman dilimi bir daha bulamayız. Yarın bu mazlum Millet-i İbrahim'in hakkını ödeyemeyiz. Hesap kıyamet günü kalır..

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen