• REİS EMEKLİYE SAHİP ÇIK

  REİS EMEKLİYE SAHİP ÇIK
  Hasan YOSUNKAYA

  REİS EMEKLİYE SAHİP ÇIK

   

      Dünya ile birlikte iki yıldan beri geçirmekte olduğumuz PANDEMİ süreci, dünya ekonomilerini

  Olumsuz etkilediği gibi, bizim ekonomimizi de olumsuz etkilediği bilinmektedir. Çalışanlar eve sığınma zorunda kaldı. ‘’EVDE KAL’’ uyarıları ile zorunlu evde kalınca,  sahada çalışan ve üretenler azaldı. Zorunlu sektörlerde çalışma ve üretme zor şartlarda  devam ederken, normal sektörlerde çalışma ve üretme oldukça yavaşladığı bilinen bir gerçektir. Bu durum beraberinde ekonomi sıkıntı getirdi.

   

     AK Partinin ilk yıllarındaki ekonomideki kazanımlar, halka nefes aldırarak, toplumun refah seviyesini yükseltmişti. Ancak Son iki yıldır PANDEMİ’nin sebep olduğu sosyal ve ekonomik sıkıntılar vatandaşın rahatsızlığına sebep olmuştur. Bunu fark eden hükümet kolları sıvadı, halkın sofrasındaki lokmanın daha fazla eksilmemesi –küçülmemesi için asgari ücretliye ve memura imkânlar oranında makul kabul edebilir oranda zam yaptı. Ancak bu zam  aynı oranda emeklilere yansımadı.

        Ancak çalışanların, aile yardımı, makam tazminatı, çocuk yardımı, sendika kazanımı veya pirimi, gibi kısaca sosyal yardımların tamamı ödenirken, emeklilere aynı sosyal yardımların çoğu kesildi. Böylece emekliler, çalışanlara göre aynı oranlarda zam alamadı. Emeklinin  eline geçen miktarla  geçimi sağlamak zorlaştı..

      Emekli, eline geçen ile ancak ölmeyecek kadar hayatta kalmaya  çalışmaktadır. Hâlbuki emekli bu millete hizmet ederek, yıllarını ve gençliğini vermiştir. Yaşadığı ve alıştığı hayat standarttı ani değişince bunalıma girmektedir. Eşi ve torunları ile bir gün dışarı çıkıp bir lokantada ailece yemek yeme imkânını kayıp etmiştir. Gençliğinde çalışırken aldığı arabasına bu gün akaryakıt koyamadığı için araba kapısında çürümeye terk edilmiştir. Evine gelen torunlarını sevindirecek bir şey bile alamamaktadırlar.

        Acilen bu emektar insanlarımızı ev hapsi gibi sıkıntılı ortamdan kurtarmalıyız. Şu an emeklilerimizin çoğunun eline geçenle ancak acil ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.  Bunların çoğu 1970 li yıllarda yetişmiş fikir ve kanaat sahibi kimselerdir. Bunların çoğu hala vakıf, sendika ve derneklerde aktif görev yapmaktadırlar. Emekli maaşlarına yapılan zammın yetersiz olmasından dolayı icra ettikleri sosyal hizmetleri de aksamaktadır. Çoğu imkan kıtlığından dolayı ‘’SILAYI RAHM’I ‘’ bile terk etmiş durumdadır.

     Yıllardır uygulanan politika anlayışı ‘’ EMEKLİ PARAYI NE YAPAR? ‘’Nasıl olsa çocukları iş güç sahibidirler, kimse kendisinden ekmek istemiyor. Anlayışı hâkimdir.

      Şu anki Emeklilerimizin çoğu Türkiye’nin sıkıntılı yıllarında yaşamış, AK Parti iktidarında da ev ve araba sahibi olmuşlar. Bu emeklilerin çoğu inanç ve kültür değerleri ile büyümüş inançlı kimselerdir. Şükür ve kanaat sahibidirler. Bu insanlar tam huzura kavuştuk dedikleri bir zaman diliminde dünyayı kasıp kavuran’’ PANDEMİ’’’den dolayı artan emtia ve çarşı pazar da ki aşırı fiyat artışları onları sıkıntıya sokmuştur. Emekliler evdeki doğal gaz kombisini tam yakamıyor. Tüm odaların peteklerini açamıyor. Açtığı zaman aybaşında gelen doğal gaz ve elektrik faturalarını ödeyemez duruma düşüyor. Odun ve kömür fiyatları el yakıyor.

      Çalışanların çalıştığı sürece aldığı bazı kalemler aşağıya çıkarılmıştır. Çalışanlar emekli olduktan sonra bu kalemlerin çoğu kesilince, emekli maaşları çalışanlara göre azalıyor.  Emeklilerimizin insanca yaşaya bilmeleri, huzur içinde olmaları için acilen zaman kayıp etmeden  maaşlarına seyyanen ek zam yapılmalıdır.

  Çalışanların maaşlarına yansıyan kalemler:

  1) Eş Yardımı, 2) Çocuk Yardımı, 3) Asgari Geçim İndirimi, 4) Öğrenim Durumu,

  5) Kadro Derecesi, 6) Yabancı Dil Tazminatı, 7) Engelli Vergi İndirimi, 8) Sendika Kesintisi

  9) İdari Görev Ödeneği, 10) Kefalet Kesintisi ve Mali Sorumluluk Zammı, 11)Toplu Sözleşme Primi (sendika ödeneği) , 12) Akademik Teşvik 13)  Engellilik İndirimi …

       Bu kalemlerin çoğu emeklilikte maaşlara yansımamaktadır. Yaşlılarını ölüme terk edip, dualarından mahrum kalmamalıyız.  

     Reis emekliler sana güveniyor. Güvenlerini boşa çıkarma.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen