• ÖĞRETMEN KİMDİR ?

  ÖĞRETMEN KİMDİR ?
  Hasan YOSUNKAYA

  ÖĞRETMEN KİMDİR ?

   

   Baş öğretmen mi ?

  Uzman öğretmen mi?

  Yoksa sade öğretmen mi ?

    Öğretmen,insanı insan yapan meslektir.Uzman öğretmen veya başöğretmen gibi unvanlar öğretmene para kazandırıyor algısını oluşturarak öğretmenliğe gölge düşürmektedir.

   Öğretmenlik sırada bir iş değildir.

  Tüm mesleklerin  babası veya kurucusu öğretmenlik mesleğidir.Öğretmen, insana çocukluğundan ölümüne kadar her yaşta iyiyi ve kötüyü öğretir.

    Yaratıcımız Allah cc.Kur'an-ı Kerimde insanlara doğruyu ve yanlışı ifade etmektedir. ilk öğretmen her türlü eksiklikten münezeh ve uzak,Allah cc dır.Bize doğruyu ve yanlışı Cebrail (as) vasıtası ile gönderirken, ikinci sıradaki öğretmen Cebrail (as) dır Allah cc'nın emirlerini Allah cc'nın peygamberlerine getirmesi,

  peygamberlerin  de tüm insanlara Allah cc'nın emirlerini tebliğ etmesi öğretmenlik mesleğinin üçüncüsüdür.

     Öğretmen,İnsanı insan yapan  ve insanlara doğruyu öğretendir.

  Bu kutsal zincirin birinci halkası Allah cc,ikinci halkası Cebrail (as),üçüncü halkası Peygamberler,dördüncü ve son halk öğretmendir.

     Bu kadar kutsal ve değerli bir meslek olan öğretmenlik mesleğini sırada bir meslek görmek yanlış olur.Öğretmen mesleğini tanımamış oluruz.

  Eğtim fakültesi diploması olan her kişi öğretmen değildir.

  Öğretmen :

  1-Öğrencisinin akan burnunu veya göz yaşını mendiliyle silen öğretmenin bu davranışını hangi meslekte görürsünüz?

  2-Atandığı okulun; tüm sınıflarını boyayan, sobasını yakıp temizleyen, okul damındaki ve bahçesindeki karı küreyen öğretmenin bu hizmetlerini hangi meslek erbabında  görürsünüz ?

  3-Sınıfındaki fakir öğrencisine kıyafet, ayakkabı, kalem, defter alan öğretmenin bu iyiliğini hangi  meslek erbabında  görürsünüz ?

  4- Arkadaşıyla kavga eden çocuğunu korumak için sınıfa girip öğretmene bağırıp çağıran velilere ses çıkaramayan,sabırlı öğretmenin bu davranışını hangi  meslekte görürsünüz ?

  5-İkili öğretim yapan okullarda görevli yöneticilerin  07.00-18.00 saatleri arasında okulda olmak için gösterdikleri çaba ve sabrı hangi  meslek erbabında görürsünüz ?

  6-Çok basit şikayetlerle ceza alan, görevine son verilen,  görev yeri değiştirilen öğretmen veya yöneticilerin katlandığı zorluğu hangi  meslekteki vatandaş katlanır ?

  7-Karda, çamurda, dağ başındaki uzak köy okullarında görev yapan öğretmenlerin bu fedakarlığını hangi  meslek erbabı yapıyor?

  8-Annesi veya babası vefat etmiş, öksüz kalmış bir öğrencisinin şefkatle başını okşayan öğretmenin bu davranışını hangi meslek erbabı yapıyor ?

  9-Ergenliğe gelmiş lise öğrencilerini saatlerce dinleyen, sorunlarını çözmeye çalışan Rehber Öğretmenlerin bu davranışını hangi meslek erbabı tahammül eder ?

  10-Okuluna, sınıfına kütüphane oluşturmak için oradan buradan kitap temin etmeye çalşan öğretmenin bu gayretini hangi  meslek erbabında görürsünüz ?

  11-Bazı siyasilerin veya bazı köy muhtarlarının olmayacak isteklerine tepki göstermeyip tahhamül eden yönetici ve öğretmenlerin bu sabrını hangi  meslek erbaında bulabilirsiniz ?

  12-Siyasi  veya kişisel çıkarlar nedeniyle  uyduruk değerlendirmelerle görevlerinden alınan başarılı okul müdürlerinin çektiği acıları hangi meslekteki yönetici çekiyor ?

  13-Okulunun temizliğini sağlamak,  araç gerecini tamamlamak için sağa sola dilenip  yardım toplamaya çalışan okul yöneticilerinin gayretini hangi meslek erbabında görürsünüz ?

       Bu uygulamayla  Öğretmenlere

  3-5 kuruş fazla maaş vermek için sınav yapmaktan vazgeçelim. Eğitimden tasarruf olmaz. Eğitimcilere; kendini rahatça geçindirebilecek, ek iş yapmalarını gerektirmeyecek, çocuklarını rahatça okutabilecek maaş verin ve en önemlisi eğitim kurumlarına  siyasete dayalı değil,  LİYAKATA DAYALI yöneticiler atayın...

     Önce Eğitm fakültelerinin müfredat proğramlarını değiştirerek,kendi kültür ve değerlerimize bağlı öğretmen gibi öğretmen yetiştirelim.Bu öğretmenlere en yüksek devlet memurunun maaşını verelim.Ülkenin en zeki gençlerini öğretmen mesleğine yönlendirelim ki ülke kurtulsun.

     Mevcut sistemde yetişen öğretmen karnını doyurmak için gece gündüz çalışmak zorundadır.Okuldan kursa,kurstan dershaneye,öğretmende derman kalmadan sabah derse girmekte zaman zaman derste uyuklamakta ,performansı düşmektedir.

    Başarılı öğretmeni sınavla değil, başka metodlarla tespit ederek ödüllendirelim.Tabiri caiz ise gece gündüz ders çalışarak uzman öğretmen veya başöğretmenlik sınavında yüksek puanla başöğretmen,uzman öğretmen veya başarılı öğretmen olunmaz.

    Başka bir ölçü ve kıstas bulalım.

  Öğretmeni, öğretmen olup olmamasının kıstasını yukarıda maddeler halinde sıralamıştım.

     Milli Eğitim Bakanlığı  yeniden bu konuyu değerlendirirse   hapimizin yararına olacaktır.

          Tüm öğretmenlerimize başarılar dilerim.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen