• MEYDANLARA İNİN !!!!

  MEYDANLARA İNİN !!!!
  Hasan YOSUNKAYA

  MEYDANLARA İNİN !!!!

   

    HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş:"Hiç değilse Meclis'te temsil edilen muhalefet partilerinin genel başkanlarının, ortak bir basın toplantısıyla hükümeti istifaya çağırmalarının ve yedi bölgede yedi ortak miting yaparak halkla birlikte derhal seçim istemelerinin önünde bir engel mi var? Bugün değilse ne zaman?"

      Demirtaş, tivitini paylaştıktan sonra ,ilk cevap, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Çağrının hemen ardından Mersin'de miting yapacaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, "Anayasamızın bize tanıdığı hakları kullanarak, milletimizin sesini dinlemek üzere, “Haydi Meydana” diyorum. İlk mitingimiz Mersin’de!" ifadelerini kullandı.

      Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın halkı meydanlara çağrıları demokratik bir haktır. Ancak meydanlara inen halkı kontrol altında tutabilseler sıkıntı yoktur.

    HDP Merkez Yürütme Kurulunca

   6 Ekim 2014'te yapılan açıklamanın ardından  Demirtaş Kobani olaylarını gerekçe göstererek  6-7 Ekim  2014'te halkı sokağa çağırdı. Sokağa inen  yandaşları tarafından Kobani bahanesiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6-7 Ekim tarihlerinde halk sokaklara inerek barikatlar kurup yolları kesti.

     Olaylarda uzun namlulu silah, molotofkokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildi.Şiddet olaylarında 2 polis şehit oldu, Diyarbakır'da Kurban Bayramı dolayısıyla yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü ve üç arkadaşının da aralarında bulunduğu 35 kişi hayatını kaybetti, 435'i sivil, 326'sı güvenlik görevlisi 761 kişi yaralandı.

    Ana Muhalefet ve ona destek verecek muhalefet partileri halkı meydanlara davet ederken bunlara çok dikkat etmelidirler. Ülkeyi şiddet ve kaosa sürükleyecek eylemler meydana gelirse yıllarca telafisi imkansız yaralar açacak.Yurt dışı ve yurt içi kazanımlar yerle bir olacak.

          Yüz yıl önce zorunlu olarak çekildiğimiz  yerlere, yüz yıl sonra oralara tekrar gitmiş olmamızı istemeyenlerin ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

  Libya'ya, Katar'a, Sudan'a, Arabağ'a, Irak'a askerimiz piknik yapmaya gitmemiş. Yüz yıl önce kayıp ettiğimiz mevzileri yeniden kazanmak için oradayız. Yoksa tam bağımsız dünya devleti olamayız.

     Aklıselimle haraket etme zamanıdır. Demokratik tüm talep ve eylemlere evet, tahrik ve yıkıcı  olaylara zemin hazırlayacak eylemlere hayır diyor, herkesi sorumlu haraket etmeye davet ediyorum.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen