• KÜRT SORUNU

  KÜRT SORUNU
  Hasan YOSUNKAYA

  KÜRT SORUNU

   

  -Kürtler sorun mudur?

  -Kürtlerin sorunları var mıdır?

  -Kürtlere sorun çıkaranlar mı vardır?

       Bu üç başlığı masaya yatırıp, tek tek incelediğimiz zaman karşımıza bambaşka bir sorun çıkıyor.

          Kürtler kimdir? Nereden gelmişler? Nerede yaşıyorlar?

   Kimisine göre Kürtler Hz. İbrahim Peygamber'in(as)'ın soyundandırlar. O dönemden kalma tarihi ve arkeoloji kazılarda çıkan bazı kalıntılardaki isimlerin Kürtçe olduğunu ileri sürerek bu iddialarını temellendiriyorlar.

        Bir başka görüşe göre, Kürtler orta Asya’dan Ortadoğu’ya göç etmiş bir topluluk olduğunu iddia ederler.

     Diğer görüş Kürtler Hz. Nuh Peygamber (as) 'ın torunları olup Ortadoğu’nun yerli halklarıdırlar.

      Hangi görüş olursa olsun, o görüşleri tarihçilere bırakacağız.

      Bu gün Kürtler Mezopotamya ve çevresinde yaşamaktadırlar.

        17 Mayıs 1639'da Kasr-ı Şirin Antlaşması ile Kürtlerin yaşadığı bölgenin bir bölümü İran tarafında kaldı. O zamandan beri İran Kürtleri adı altında İran'ın batısında yaşıyorlar.

        1.Dünya savaşının sonunda Osmanlı Devleti'nin müttefiki olan Almanların savaşı

  Kayıp etmesi sonucu, Osmanlıların da hükmen mağlup kabul edilerek Lozan antlaşması ile Osmanlı toprakları üzerinde irili ufaklı devletler kurulurken,

  Kürtlerin bir bölümü Süriye'nin kuzeyinde, bir kısmı Irak'ın kuzeyinde geri kalan büyük bölüm ise Türkiye sınırları içinde yaşamaktadırlar. 

         1071 den beri bir ve beraber olan Türkler ve Kürtler birlikte tek devlet çatısı altında yaşamlarını sürdürüyorlar.

        Suriye devleti 2000 yıllarına kadar kendi ülkesinde yaşayan ve vatandaşı olan Kürtlere kimlik bile vermeyerek onları sıkıntılı bir yaşama mahkum etmişlerdi.

  Irak devleti de kuzey ırak'ta yaşayan Kürt vatandaşlarına birçok hakları vermeyip sürekli üvey evlat muamelesi görüyorlardı.

  Buna itiraz eden Irak Kürtlerinin lideri Molla Mustafa Barzani haklarını elde etmek için ilk kez 1943 yılında silahlı mücadeleye başladı bu mücadele ABD'nin 1991 de Irak'ı işgal etmesinden sonra 36.Paralelin kuzeyinde Irak anayasasına göre özerk Kürt bölgesi olarak sıtatü kazanana kadar mücadeleye devam ettiler.

   Türkiye Kürtlerine gelince, Türkiye Kürtleri 1924 yılına kadar hiç bir sorunları olmadan Türkler, Kürtler ve diğer kavimler tek devlet (Osmanlı) çatısı altında kardeşçe birlikte yaşadılar. Sultan Alparslan ile Mervani Kürt devleti hükümdarı Nizamüddevle Nasir, arasındaki İslam kardeşliği gereği birlikte Bizans'ı yenerek Diyojen'i esir alması ile başlıyan kardeşliği zaman zaman bazı kıskançlar bu kardeşliği kıskandıkları için aralarına fitne sokmak istemişlersede Yavuz Sultan Selim Han ile âlim mütefekir İdris-i Bitlisi gibi kahramanlar sayesinde fitneci ve kıskançlar bu kardeşler arasını bozmayı başaramadılar. Osmanlı devleti 1.dünya savaşına girerken, Yemen'de, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta Filistin’de tüm cephelerde Kürtler ve Türkler omuz omuza düşmanla savaşırken, bir birlerinin kucağında şehid oldular.

      Kurtuluş savaşını bu iki kardeş, birlikte kazanıp düşmanı mağlup ettiler. Türkiye Cumhuriyeti devletini birlikte tek millet (millet-i İbrahim ) anlayışı ile kurdular. Birlikte yaşamlarını sürdürürken, CHP'nin tek parti iktidarında bu kardeşliğe zarar verecek uygulamalar 2002 yılına kadar devam etti.

     Kürtler hiç bir zaman sorun olmadılar. Bizi istemeyen yani Kürtlerle Türklerin beraberliklerinde rahatsız olan bazı çevreler, Kürtler adına haraket ettiklerini iddia ettikleri terör örgütlerini kurarak bu iki kardeşin çocuklarını birbirine kırdırdılar.

     CHP zihniyeti Kürtleri inkar etti Kürtçe konuşanları cezalandırdı.

  Cezaevlerindeki mahkumun, Türkçe bilmeyen anasının evladı ile Kürtçe konuşmayı yasakladılar. Kürtçe müziğe, Kürtçe çocuk isimlerine izin vermediler.

  Kürtlere bu sorunları çıkaran CHP zihniyeti 2002 den sonra son buldu.

      Kürtleri ve Türkleri kardeş bilen AK Parti iktidarı, Kürtlere nefes aldırmayan, Kürtlere pislik yediren zihniyetin getirdiği olağanüstü uygulamaları kaldırdı. İstiyen istediği dilde müzik yapmanın önündeki engeli kaldırdılar. İsteyen çocuğuna  istediği ismi vereyi serbest bırakıldı, okullara Kürtçe seçmeli ders, Devletin TV'si olan TRT  bir kanalını 24 saat Kürtçe yayın yapmaya başladı.

      Kandırılarak veya zorla dağa kaçırılan Kürt çocuklarını dağdan indirip Ailelerine teslim etmek için barış süreci diye bir süreç başlatıldı. Bu terörde, zarar gören kardeşliği onarmak istediler, Yine Kürtlerin ve Türklerin düşmanları terör örgütünü barıştan ve kardeşlikten uzaklaştırmak çabası içine girdiler.

     Kürtlere sorun çıkaran CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu seçime yaklaşırken, çıkıp Mecliste HDP ile birlikte Kürt sorununu çözeriz diyor. Millet ittifakının oyları ile mecliste hiç bir yasanın geçmeyeceğini çok iyi bilen Kılıçdaroğlu ve danışmanları böyle bir görüş ortaya atarak,ey Kürtler ben Kürt sorununu mecliste çözecektim, Cumhur ittifakı yanaşmadı diyerek propaganda yapıp, mahalli seçimlerde Adana, Mersin, Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandıkları gibi kurnazlıkla cumhurbaşkanlığını kazanacağını hedefliyor. Ama Kürt seçmeni mahali seçimlerde geldiği oyuna, şimdi aynı oyuna gelmez.

       Nasıl ?, Ne şekilde ?, Hangi şartlarda?, Kürt sorununu nasıl çözeceğini söylemiyor.

  Kamuoyunu yanıltarak, Kürt seçmenin oyunu kandırarak almak için böyle bir çıkış yapması hiç te inandırıcı gelmiyor. Kürtlere sorun çıkaran; CHP zihniyeti şimdi de CHP lideri çıkmış inandırıcı olmayan bir görüşle ortaya çıkıyor.

     CHP, 1925 'te Diyarbakır'da,1930 da Zilan deresinde,1938 de Dersim'de katiyam yaparak kendilerince Kürt sorununu çözmüşlerdi. Acaba CHP lideri Kılçdaroğlu'nun 2021 yılında gündeme getirdiği Kürt sorunu nedir? Nasıl çömecek bunu açıklasın.

    Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışı üzerine, Kürt sorunu yoktur, derken 2002 den beri Kürtler ile Türkler arasında geçmişte CHP zihniyetinin bozduğu kardeşliği, büyük oranda tamir ettiği için Kürt sorunu yoktur demesi kardeşler arasında oluşan kırgınlıkların gidereceğini düşünerek bu açıklamayı yapmıştır.

         Girişte sorduğum soruların cevabı şöyle açıklanabilir.

  -Kürtler hiç bir zaman sorun olmamışlardır.

  -CHP, Kürtlere yıllarca sorun çıkarmıştı.

  -Bugün Kürtler'e sorun çıkarmak isteyen bazı Chp kalıntıları, cahil ve ahmak görevliler olsa bile sorun çıkarmaya cesaret edemezler.

  Yapsalar yanlarına kâr kalmaz.

     Kılıçdaroğlu milletin ortasına  ateşi attı kaçtı.Bir türlü kamera karşısına çıkıp ,Kürt sorunu şudur, şudur, şudur …  demiyor.  Çözümü de budur, budur, budur... desin. Onu da demiyor.

      Kimsenin bu milletin aklı ile oynamaya hakkı yoktur.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen