• NE HALDEYİZ

  NE HALDEYİZ
  Hasan YOSUNKAYA

  NE HALDEYİZ

   Bazı kardeşlerimiz devletin adının bir ırkı çağrıştırdığını yadırgıyorlar.

      Devletin ismi hiç önemli değildir. RESULULLAH (asv)'ın Medine'de kurduğu ilk İslam devletinin adı daha sonraki dönemlerde,

   “Medine Şehir Devleti” veya “İlk İslâm Devleti” gibi isimlerle adlandırılmıştı.

  Geçmişte Emevi, Abbasi, Osmanlı... gibi devletleri kuran Müslümanlar, bırakın bir kavmin ismini, kendi adını veya ailesinin adını vermişlerdi. Aklı başında bir Müslüman isme takılmamalıdır.

       Devlet veya hükümetlerin, yapacağı hizmete bakmak lazım. Bu gün Türkiye’de, Erdoğan hükümeti güzel işler yapmak istediğinde onlara destek olup olanlara teşekkür etmek lazım.

   Kim de Erdoğan hükümetinin yapmak istediği güzel işleri engelliyorsa veya karşı çıkıyorsa onlara da, iyi şeylere karşı çıkmayın demek lazım. İyi ve güzel işlere karşı çıkanlar

   İster namaz kılsın, isterse ben Müslüman’ım desin. İyi bir iş yapıyor diyemeyiz.

    Hükümet veya devlet yanlış bir iş yaparsa, tereddütsüz karşı çıkmalıyız. Onları o kötü işlerden vazgeçirmeliyiz.

  Resulullah (asv)'ın uygulamalarına bakalım. İlk muhacirler Habeşistan'a hicret etiklerinde, Habeş kıralı, Necaşi Müslüman değildi; ama adil bir hükümdar olduğu için Müslümanlara sahip çımıştı. Resulullah'ı görmeden daha sonra İslam'ı kabul etmişti. Öldüğünde Müslümanlar Medine’de Necaşi'nin gıyabi cenaze namazını kılmışlardı.

       Medine'de Resulullah (asv)'ın kurduğu İslam devletinin aynısını bu gün kurmak mümkün görünmüyor. Devri sadetten sonra Emevilerden başlayarak Osmanlıya kadar, hatta günümüze kadar, Müslümanların kurdukları tüm devletlerin hataları, kusurları vardır. Biz şimdi İslam'a en yakın kimselerin kurduğu devlet veya hükümetlerin yapacakları iyi işlerinden dolayı destekleyip, iyi işler yapmalarını tavsiye ve teşvik etmek durumdayız. Haksız eleştiri yaparak, kötüleyerek, onları İktidardan düşürüp, yerine, küfre bulaşmış olanlara iktidar yolunu açamayız. Bir Müslüman her zaman ve her yerde kim iyi bir iş yaparsa dinine, diline bakmaksızın ona destek olmalıdır. Kimde kötü bir iş yaparsa dinine, partisine ve diline bakmaksızın onlara engel olmaya çalışmalıdır. Uyarmalıdır.

      CHP sözcüsü, Engin ALTAY TV’ye çıkıp açık açık şunu söylüyor: “AK Parti dünyanın en iyi işlerini de yapsa biz alkışlamayacağız” diyor. AK Parti’nin iyi işlerinde destek olan MHP’ye karşı çıkmak akıllıca bir iş değildir. CHP ile millet ittifakı adı altında birlikte hareket eden Müslümanların haline acıyorum. Erdoğan’ın partisinde çok sayıda menfaatini önceleyen ehli dünya insanların var olduğunu Erdoğan da bilir, biz de biliriz. Bunları partiden atıp yerine, gerçek dindarları, yani ahretini dünyasının önüne koyan kimseleri bulup görev vermesini isteriz. Ama bu iş dışarıda bakıp göründüğü gibi kolay değil çok zordur.

      Halk şu an İslam devletine hazır değil. 100 yıldır bu milletin DNA'sı ile oynadıkları için Müslüman görünüp İslam'dan kaçıyorlar. Bunun ispat etmek mümkündür.

         Cuma namazı çıkışında, bir kağıt ve kalem alın, İstanbul Fatih Camii, Ankara Kocatepe camii ve Diyarbakır ulu Camii’nin kapısında bekleyin. Çıkan cemaate tek tek kalem ve kağıdı uzatın ve şöyle deyin: “Ey Müslüman kardeşim, biz şeriatı isteme anketi yapıyoruz. Bu kağıda, adınızı soy adınızı, cep telefonunuzu yazın şeriat isteyip istemediğinizi de yazın imzalayın”

  Acaba camide cuma namazından çıkan cemaatın yüzde kaçı "şeriat isterim" şıkını yazıp imzalar. Bana göre yüzde onu bulamaz. Verecekleri cevap şudur: “Başımı belaya mı sokayım, yok kardaş şeriat istemiyorum” der geçer. Bu hale getirilen toplumu evvela İslamla tanıştıralım. Müslüman’ca, insanca yaşamanın adı şeriat olduğunu öğretmemiz lazım.

  Şimdiki iktidar okullara

  1- Kur'an-ı Kerim,

  2-Siyeri Nebi ve

  3-Temel Dini Bilgiler, yani "FIKIH" Derslerini  okullara koymuş veliye diyor ki :Ey veli gel okula  dilekçe var, bu dersleri yaz ve imzala,çocuğun bu dersleri alarak İslam'ı öğrensin ,veli okula gitmiyor.Gitse de geneli bu dini dersleri seçmiyor.

  Bir somut örnek:

       Ben, Diyarbakır İMKB FEN LİSESİNDE okul Müdür iken Diyarbakır'ın meşhur bir cemaatinin, ileri geleninin birinin oğlu okulda öğrencimizdi. Veli okula geldi, ders seçme formunu önüne koydum. Sayın veli  bu (3 ) üç dersi yaz imzala dedim. Hayır dedi. Ben dini dersleri evde çocuğuma öğretirim. Benim çocukta cevher var, doktor olması için fizik, kimya, matematik derslerini seçeceğim dedi ve  Fizik, Kimya, Matematik derslerini forma yazdı imzaladı. Bana teslim etti gitti. Evvela bu milletin İslami öğrenip yaşaması lazım.

  Ümmetin işi çok zor.  Bu mübarek Ramazan ayında Allah  cc biz Müslümanlara şuur versin.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen