• ŞEVKET BEYSANOĞLU

  ŞEVKET BEYSANOĞLU
  Ferhat AYGÜN

  ŞEVKET BEYSANOĞLU

   

  Yıllardan beri Diyarbakır'ın kültürü , sanatı ve tanıtımı konusunda adeta hayatını adayan Mehmet Hanefi Anşin'in, her daim koltuğunun altındaki dosya ile gösterdiği çabayı hemen hemen bilmeyen yoktur. Ailesinden çok daha fazla Rahmetli Celal Güzelses'in adına ve sanatına lâyık çalışma, tanıtım ve aynı isimle anılacak kültür merkezi veya müze için çalmadığı kapının kalmadığı herkesçe malûm.

   

  Diyarbakır denilince akla gelen isimlerin başında şüphesiz Ali Emiri gelir. Onun gibi ,kadim ve asil kent Diyarbakır için adanan bir hayatın sahibi ve ikinci Ali Emiri olarak Rahmetli Şevket Beysanoğlu bilinmektedir. Hiçbir kaynakta geçmeyen ama, aslında bulup gün yüzüne çıkarılan Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan ve Antik Çağ'da yerleşim yeri olarak kullanılan Birkleyn Mağaraları, bölgenin terörden temizlenmesi ile birlikte halktan yoğun ilgi görüyor.

   

  40'tan fazla eser ve biyografisine bakılınca kendisine hayran bırakılan Şevket Beysanoğlu' da diğer Diyarbakırlı değerler gibi, unutulup gitmeye yüz tutmuş. Çıkardığı eserlerin birçoğuna ulaşmak imkânsız.  Yeni baskılarının da yapılmadığını görmek büyük ızdırap veriyor.

   

  Gelecek kuşaklara aktarılabilecek birkaç değer arasında sayılacak Beysanoğlu'na bırakın sahip çıkmayı, sanki unutturulmak için, çaba sarf ediliyor. Eserlerinin kütüphane, millet kıraathanelerinde ve kültürel yerlerde istifadeye sunulması gelecek kuşakların aydınlanmasına büyük katkısı olacaktır.  Konu ile ilgili her türlü fedakarlığı en kıt imkanlarıyla yapan Mehmet Hanefî Anşin'in şu serzenişi manidardır: " Bir cadde, bulvar veya kültür merkezine ismini vermek çok mu zor?"

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen