• EĞİTİM- ÖĞRETİM GELİŞİM-DEĞİŞİM

  EĞİTİM- ÖĞRETİM GELİŞİM-DEĞİŞİM
  Ferhat AYGÜN

  EĞİTİM- ÖĞRETİM GELİŞİM-DEĞİŞİM

   

  Dün bir eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık. Eğitimin başlangıç noktasında da, kısa ve uzun vadeli amaçlarının temelinde de insan vardır.

  Bu anlamda eğitimin bir parçası olarak spor, toplumsal sağlık, huzur ve barış için insanın bütünlüğüne ve tüm kişiliğine katkıda bulunacak şekilde değerlendirilmelidir.

  Çocuklarımızı bu anlamda en iyi şekilde hem kendimiz eğitmeliyiz hem de öğretmenlerinin de aynı anlayışta düşüncede olması yani ‘maaşımı alırım matematiği Türkçeyi öğretmeye çalışırım alan alır almayandan banane’ dememeli ve derslerin yanı sıra yetişmesinde emeği olacak çocukların geleceğe vereceği değer veya zarar ile ilgili olarak da sorumluluk almalı. Yoksa yarın uygun olmayan vaziyette yetişen kişinin insan yaşamına çevresine verdiği zararın bir parçası haline gelir. Ha bu durumda birinci sorumlu aile yani anne babadır sonra ilk elden eğiticisi öğretmenlerdir.

  Biz çocuklarımızın öğretmenlerinden de razıyız. Kendileriyle görüşmemde çocuklarımın matematik veya türkçeden ziyade nasıl insan olunur, insana saygı duymayı kişi hak ve özgürlüklerinde dikkat etmesi gereken davranışları daha çok istedim. Çünkü herkes okuyarak bir meslek sahibi olabilir ancak adam olmak öyle sanıldığı gibi kolay olmadığını sürekli olarak maalesef dünya olarak tecrübe ediyoruz.

  Neyse…

  Her bireyin karşılanması gereken sosyal ihtiyaçları arasında, ait olma, sevilme, tanınma ve kabul edilme isteği de bulunur. 

  Bu ihtiyaçları karşılandığında, bireyin topluma uyumu kolaylaşır. Spor, eğitim sistemi içinde gereken yeri ve önemi alıyor ise, bireye bu ihtiyaçlarını karşılama olanağı sağlanmış olur. Sosyal tatmini yaşayan birey mesleki yönden eğitilmek, toplumsal idealleri benimsemek ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmaya hazır durumdadır.

  Bu nedenle özellikle Sayın Valimiz başta olmak üzere yerel yönetimlerimiz, belediye başkanlarımız, kurumlarımızın yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, topluma yön veren önderler özellikle bu dönemi çocuklarımızın en iyi şekilde geçirebilmesi için elini taşın altına koymaları gerekiyor.

  Hem eğitici kendini geliştirici hem kendini bulacağı ve zamanını en iyi şekilde geçireceği aktiviteler yapılmalı aynı zamanda dini ve manevi değerlerde aktarılmalı yani biz eğitim ve eğlenceyi sunarken kendi hikayemizi de anlatmalıyız ki başkalarının hikayelerini kendi hikayesi sanıp onlara yönelmesin…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen