• Video Haber - Diyarbakır’dan Kudüs direnişine kitlesel destek

  Video Haber - Diyarbakır’dan Kudüs direnişine kitlesel destek
  Video Haber - Diyarbakır’dan Kudüs direnişine kitlesel destek
  11.05.2021 Salı

  DİYARBAKIR - Diyarbakır’da Kudüs için düzenlenen kitlesel basın açıklamasına binlerce kişi katılırken, yine binlercesi araçlarıyla metrelerce konvoy oluşturdu. Evlerinde bulunan Diyarbakırlılar da direnişe destek konvoyuna, lambalarını yakıp söndürerek, tencere tavalara ve balkon demirlerine vurarak, kimi de tekbirler getirerek destek verdi.

  TERAVİH CEMAATLE KILINDI

  Diyarbakır’da birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin destek verdiği “Diyarbakır Kudüs'e Sahip Çık” sloganıyla kitlesel bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından önce Şeyh Said Meydanında  binlerce kişinin katılımıyla önce cemaatle yatsı namazı kılındı, ardından teravih eda edildi. Daha sonra okunan duayla Kudüs için eller semaya açıldı.

  Ardından yapılan basın açıklamasında binlerce kişi Filistinlilere destek, işgalci Siyonist rejime lanet sloganları attı.

  ÇETENİN AMACI TAMAMEN İŞGAL

  Buradaki açıklamayı okuyan Hüda Par Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, terör şebekesi siyonist çetenin, nihai emeli olan Mescid-i Aksa’yı tamamen işgal etmek için fırsat kolladığını ve  saldırılarını arttırdığını söyledi. Bu işgale zemin oluşturmak için 10 Mayıs, gününü İbrani takvime uydurarak Kudüs’ün Kurtuluş Günü ilan ettiklerini hatırlatan Dinç, bunu da bir bayram havasında işgalci polis eşliğinde onbinlerce siyonistle, Aksa’yı işgal etmeyi hedeflendiğine dikkat çekerek, “Bugün sabah saatlerinden itibaren Siyonist polis ve askerler, hiçbir ayrım gözetmeksiniz vahşice Aksa’ya ve içerisindeki Müslümanlara gaz ve ses bombalarıyla, plastik mermilerle saldırdılar. Müslümanların üzerine arabalar sürerek ezmek istediler. Aralarında ağır yaralıların da olduğu yüzlerce Müslüman yaralandı, onlarcası gözaltına alındı, onlarca Müslüman şehid edildi. Elhamdülillah, Müslümanlar bedenlerini Aksa’ya siper ederek işgale izin vermediler. Büyük bir kibir ve gururla gelen Siyonistler, bu izzetli direniş karşısında gerisin geri kaçmak zorunda kaldılar” dedi.

  “İSLAM DÜNYASININ DAĞINIKLIĞINDAN GÜÇ ALIYORLAR”

  Dinç, “Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, siyonist işgalcilerin pervasızlığı onların gücünden veya cesaretinden kaynaklanmıyor. Onların, saldırılarını her gün biraz daha genişletmelerinin en büyük nedeni, İslam dünyasının dağınıklığı, duyarsızlığı ve kutsallarımıza yaptıkları saldırıları sözlü olarak kınamakla yetinen İslam ülkeleri yöneticilerinin samimiyetsizliğidir” ifadelerini kullandı.

  MÜSLÜMANLAR SESİNİ YÜKSELTMELİ

  Mescid-i Aksa'ya yapılan bu alçakça saldırıların kabul edilmediğinin en gür sesle dile getirilmesi gerektiğini kaydeden Dinç, “Müslümanlar her nerede olurlarsa olsunlar bu saldırıları tel’in etmek ve kendi ülkelerinin yöneticilerini harekete geçmeye zorlamak için seslerini yükseltmelidirler. Siyonist saldırılar devam ettiği müddetçe tepkiler de artarak devam etmelidir” diye konuştu.

  “BU DAVA BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN DAVASIDIR”

  Dinç, “Mescid-i Aksa ve Kudüs Davası sadece Filistinlilerin veya sadece Arapların davası değil, bütün Müslümanların davasıdır. Mescid-i Aksa’yı savunmak sadece Filistinlilerin değil, bütün Ümmetin görevidir. Bu nedenle Aksa’yı en ön cephede savunan Müminler asla yalnız ve yardımsız bırakılmamalıdır. Ey İslam ülkelerinin yöneticileri!  Sizler yeri geldiğinde, ‘İsrail bir terör devletidir’ diyorsunuz! Ki doğru söylüyorsunuz!  İsrail bir terör şebekesi ise o zaman teröre ve teröriste her türlü yardım suçtur! Siyonist vahşeti sadece kınamakla yetinmeyin; siyasi, ekonomik, askeri, diplomatik alanlarda somut yaptırımlar için ivedilikle adım atın!” dedi.

  “ZULME SESİZ KALANLARI LANETLİYORUZ”

  Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Nurhak Ensarioğlu da, son bir haftadan bu yana Mescid-i Aksa’da yapılan haksızlığa Diyarbakır’ında kayıtsız kalamayacağını belirterek, “İsrail’in yapmış olduğu bu zulmü tüm Diyarbakırlı olarak karşısındayız ve onları lanetliyoruz. Dünyanın dört bir yanında buna sessiz kalmaları bizi içten yaralamıştır. Mescid-i Aksa dünyanın en özgür olması gereken bütün değerlerin ortak olduğu alandır. Bu bizim şerefimizdir, Diyarbakır’dan bunu haykırıyoruz. Mescid-i Aksaya selamlar olsun, orada direnen gecesini gündüzüne katan çocuğuyla, yaşlısıyla, kadınıyla mücadele eden tüm kardeşlerimize buradan canı gönülden destek veriyoruz, sonuna kadar arkasındayız. İsrail’i ve ona destek verenler, zulme sesiz kalanları da kınıyor lanetliyoruz. Mescid-i Aksa özgürleşmeden insanlığa özgürlük olmaz, Allah’ın izniyle Filistin’in başkenti Kudüs olacaktır ve bunu da inşallah hep beraber göreceğiz” dedi.

  BİNLERCE ARAÇLIK KONVOY OLUŞTU

  Farklı noktalarda ayrı ayrı yapılan basın açıklamalarının ardından Şeyh Said meydanı ve Diyarbakır’ın farklı caddelerinde bulunan vatandaşlar, araçlarıyla Dünya Kavşağında bulunan araç konvoyuna dahil oldu. Yaklaşık 2 bin araçlık bir konvoy, Diyarbakır caddelerinde tur attı. Evlerinde bulunan Diyarbakırlılar da araç konvoyuna, lambalarını yakıp söndürerek, tencere tavalara ve balkon demirlerine vurarak, kimi de tekbirler getirerek destek verdi. Konvoy, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen