• Un fiyatlarındaki yüksek artış fırıncı esnafına kepenk kapattıracak

  Un fiyatlarındaki yüksek artış fırıncı esnafına kepenk kapattıracak
  Un fiyatlarındaki yüksek artış fırıncı esnafına kepenk kapattıracak
  27.11.2021 Cumartesi

   

  BİTLİS- Son günlerde un fiyatına peş peşe gelen zamlar nedeniyle fırıncı esnafını kepenk kapatma noktasına getirdiğinin altını çizen Tatvan Fırıncılar Derneği Başkanı Maşuk Aksoy, bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

  Artan maliyetler hem fırıncıyı hem ekmeğin fiyatını zorluyor. Fabrikalardan un alamayan fırıncı esnafı, stokçuluğun önlenmesini istiyor.

  Döviz kurlarındaki artış gıda sektörünü olumsuz etkiledi. Olumsuzluktan en çok fırıncı esnafının etkilendiğini dile getiren Aksoy, ekmek fiyatı üzerinde kamuoyunda algı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

  Sofralara gelen ve yüzde 300 artış sağlayan birçok gıda maddesinin gündeme gelmediğini vurgulayan Aksoy, herkesin yapılacak ekmek zammını konuşmaya başladığını belirtti.

  Fabrikadan un alamadıklarının altını çizen Aksoy, un fiyatlarına müdahale edilmediği takdirde fırıncılar, ellerindeki unun bitmesi halinde ya kısıtlamaya gideceklerini ya da kepenk indirmeyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

  "ELİMİZDE UN BİTERSE EKMEK ÇIKARAMAYIZ"  

  Aksoy, "En çok etkilenen biz fırıncılar olduk. Öyle dar boğaza girdik ki fırıncı artık un alamaz duruma geldi. Fabrikalara kredi kartıyla un talebinde bulunduğumuzda un vermiyorlar. Nakit olmadığı sürece fabrikalarda un çıkışı yapılmıyor. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. Parasal olarak herkes zor durumda. Şu an her bir fırıncının elinde 30-50 torba unu var. Bu da bittikten sonra nasıl üretim yapabileceğimizi düşünüyoruz." Dedi.

  "DEVLETİN BUNA BİR ÇÖZÜM BULMASI LAZIM"

  Kısıtlamaya gidebileceklerinin altını çizen Aksoy, "Elimizdeki un bittikten sonra market, bakkal, lokantalara ya ekmek vermeyi durduracağız ya kısıtlamaya gideceğiz.  Başka da çaremiz kalmıyor. Devletin buna bir çözüm bulması lazım. Çözüm bulunmazsa kapatmak zorunda kalacağız. Bankalardan, esnaf kefaletten kredi alamıyoruz.  Kredi kartlarına yükleme yapamıyoruz. Yetkililerden, fırıncılara destek olmalarını istiyoruz." diye konuştu.

  FIRINCI ESNAFI ZOR DURUMDA

  Destek alınmaması halinde kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Aksoy, "Gündemde ekmeğe gelen zam konuşuluyor ama kimse yağa veya sofrasına gelen ama yüzde 300 zam alan başka bir ürünü konuşmuyor. Kimse fırıncının bir torba unu kaç paraya aldığını hesaplamıyor. Herkes uzaktan seyretme politikasını güdüyor. Destek almazsak, halkın mağdur olmaması için zararına da olsa elimizdeki unu tüketene kadar çalışacağız. Bu da bittikten sonra yapacağımız bir şey yok. Bize un getirirseler halka hizmet etmeye hazırız." şeklinde konuştu.

  Son olarak Aksoy, ekmek zammı için girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

  "20 gün önce un fiyatları 190 TL iken, ekmek satışımız 2 TL'idi. Bugün itibarıyla 50 kilogram un 360 TL ama yine satışlarımız 2 TL. 200 gram ekmek için 2 buçuk TL fiyat teklifimizi esnaf sanatkarlara sunduk. Hem fırıncı hem de vatandaş mağdur olmasın. Bu zam uygulamaya geçilmezse fırıncı ekmek çıkaramayacak. Şu an aracını ve evini satan fırıncı arkadaşlarımız var. Bir an önce çözüm bulunması lazım. Yoksa fırıncının yapabileceği bir şey yok." (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen