• Tarım ve Orman Bakanlığı'na bazı ürünlerin ihracatında dönemsel düzenleme yetkisi verildi

  Tarım ve Orman Bakanlığı'na bazı ürünlerin ihracatında dönemsel düzenleme yetkisi verildi
  Tarım ve Orman Bakanlığı'na bazı ürünlerin ihracatında dönemsel düzenleme yetkisi verildi
  27.01.2022 Perşembe

   

  Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bundan böyle Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında ihtiyaç duyması durumunda dönemsel olakal düzenlemeler yapabilecek.

  Tarım ve Orman Bakanlığı hazırlamış olduğu "Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yürürlüğe giren tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen bazı ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel olarak düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı.

  İhracatında gerektiğinde dönemsel olarak düzenlemeler yapılabilecek ürünler, patates (taze veya soğutulmuş), domates (taze veya soğutulmuş), kuru soğan, kuru sarımsak, hıyarlar ve kornişonlar (taze veya soğutulmuş), fasulye, patlıcan, sivri biber, zeytinler, adi fasulye (beyaz fasulye dahil), kırmızı mercimek, portakal, mandarin ve turunçgil melezleri, limon ve tatlı limonlar, karpuzlar, elma, zeytinyağı ve fraksiyonları, kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı, tavuk yumurtaları ve tereyağı olarak belirlendi.

  Yayımlanan tebliğ hükümleri 27 Ocak 2022 tarihinden itibaren 31 Aralık 2022'ye kadar uygulanacak.

  Bu düzenleme ile ayrıca gıda fiyatlarını düşürmek için 20 üründe ihracatın belli dönemler kısıtlanabileceği belirtiliyor. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen