• Piyasalardan Erbil’e moral!

  Piyasalardan Erbil’e moral!
  Piyasalardan Erbil’e moral!
  09.06.2016 Perşembe


   

  Erbil - Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de petrol stoklarındaki düşüş, Nijerya'da petrol boru hatlarına saldırılar ve dolardaki gerilemenin etkisiyle 8 ayın en yüksek seviyesi olan 51,54 doları gördü.

   

  ABD'de dün açıklanan haftalık ham petrol stokları 3,6 milyon varil azalarak beklentilerin altına geriledi.

   

  Nijerya'nın Delta bölgesinde petrol boru hatlarına yönelik saldırılar da arza ilişkin endişeleri tetiklerken, dolar endeksindeki düşüşün devam etmesi petrol fiyatlarını destekledi.

   

  Sözkonusu gelişmelerin etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı bugün Asya piyasalarında 51,54 dolarla 12 Ekim 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından, saat 10.20 itibarıyla 51,37 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

   

  Brent petrolün varil fiyatı için 51,56 dolar direncinin kırılması durumunda 52,3 ve 54,0 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğine işaret eden analistler, düşüşlerde ise 49,3 doların destek konumunda bulunduğunu belirtiyor.

   

  Etkisi ne olur?

   

  Rûdaw’a geçtiğimiz günlerde konuşan ekonomist Tahir Taha Ekmen, artışın Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine olumlu etki yapacağını belirtmişti.

  Amerika - İngiliz şirketi olan IKON Finance’ın Erbil Temsilcisi olan Tahir Taha Ekmen, şöyle demişti:

   

  “Bu trend devam ederse, hükümet memur ve perşmerge maaşlarını verebilecek, başka projeler için bütçe ayırabilecek. Büyük projeler piyasayı canlandırır. Bu durum, Kürdistan Bölgesi ekonomisi için hayat suyu demek.”

   

  Ekmen, birkaç ay içinde petrolün varilinin 53-54 dolara kadar çıkabileceği, hatta 60 doları bulabileceği öngörüsünde bulunmuştu.

   

  Petrol fiyatları 2014 yazından beri düşerken, 2016’da 27 dolara kadar gerilemişti. 

   

  Irak Merkezi Hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin payına düşen bütçeyi vermediği için, memur ve peşmerge maaşları aksıyor. (Rûdaw)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen