• Menbic’de can pazarı!

  Menbic’de can pazarı!
  Menbic’de can pazarı!
  07.06.2016 Salı


  Haber Merkezi - BM, yaklaşık 20 bin kişinin Menbic'ten göçetmeye başladığını bildirirken, kaçanlar arasında IŞİD’liler de olduğu ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamada, çatışmalardan kaçan Suriyeliler’in su, temel gıda ve sağlık malzemelerine ihtiyacı olabileceği belirtildi.

   

  BM açıklamasında, “20 bin kişi Menbic ve çevresinden göçetmeye başladı. Bu sayı 216 bine kadar çıkabilir” ifadesi yer aldı. Halk Savunma Birlikleri’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Menbic'e 5 kilometre kadar yaklaşmış durumda.

   

  150’Sİ ÖLDÜRÜLDÜ

   

  ABD'nin havadan desteklediği saldırıda son olarak 150 IŞİD mensubunun öldürüldüğü ifade edildi. DSG sözcülerinden Şervan Derviş, Reuters'a yaptığı açıklamada, öldürülen IŞİD'lilerden 50'sinin cesedine ulaştıklarını söyledi.

   

  Derviş, IŞİD'in Menbic'i terketmeye başladığını belirterek, "Daha önce IŞİD'lilerin elinde bulunan birçok ev şu an boş. Yanlarına alabildikleri her şeyi alıp kenti terkediyorlar" diye konuştu.  (Kaynak: Reuters)

   

  ABD operasyona Kürtler’in değil, DSG’deki Arap güçlerin öncülük ettiğini açıklamıştı.

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD'li yetkililerden aldıkları bilgilere göre Menbic harekatına 450 YPG’linin ve 2 bin 500 Arap’ın katıldığını ifade etmişti.

  Londra'da merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Menbic harekatında YPG'nin asıl unsur olduğunu ifade ediyor.

   

  CENTCOM: 100 kilometre…

   

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CETCOM) Sözcüsü Albay Patrick Ryder da Cumartesi günü Suriye Demokratik Güçleri'nin ilerlerken 100 kilometre kareden fazla bir alanı ele geçirdiklerini duyurmuştu. Ryder, operasyonun başlamasından bu yana 55'ten fazla hava operasyonu düzenlediklerini söylemişti. (Rüdaw)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen