• Karaloğlu Ailesinden Olgunlaşma Enstitüsüne Ziyaret

  Karaloğlu Ailesinden Olgunlaşma Enstitüsüne Ziyaret
  Karaloğlu Ailesinden Olgunlaşma Enstitüsüne Ziyaret
  04.08.2021 Çarşamba

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Vali Karaloğlu eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte geçmişle gelecek arasında köprü kuran Olgunlaşma Enstitüsüne ziyaretlerde bulundu.

  Vali Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu Yenişehir ilçesinde bulunan Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti. Burada kurumun teşhir salonunu gezen Karaloğlu ailesi, nakış, kıyafet ve kuyumculuk atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

  Yaptığı incelemelerin ardından Vali Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, yetkililerden enstitü ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

  Konu ile ilgili sosyal medyadan paylaşımda bulunan Karaloğlu, "Geleneksel mirasımızın yarına taşındığı yerdeyiz. Kültürel değerlerimizi yaşatmak için eğitim ve üretim çalışmaları yapan, geçmiş değerlerini koruyarak geleceğe taşıyan Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ettik. Elinize, emeğinize sağlık." ifadelerini kullandı. 

  ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİN TÜRBE ÖRTÜLERİ İŞLENİYOR

  19 öğretmenin görev yaptığı ve 197 öğrencinin eğitim gördüğü enstitüde Battalgazi ve Hatice Sultan Türbeleri gibi birçok önemli şahsiyetin türbe örtüleri işlendi.

  Anadolu kültürünü yeni ve özgün sanat dallarıyla sentezleyerek dünya çapında bir marka olmayı hedefleyen Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü, Diyarbakır’ın dışında Muş, Batman, Bingöl ve Tunceli illerindeki kültürel çalışmalara dönük faaliyetleri de yürütüyor.

  1989 yılında ilimizde açılan ve Türkiye’deki 24 Olgunlaşma Enstitüsünden birisi olan Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsünde 2 derslik ve 17 atölye bulunuyor.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen