• Etimesgut Spor Türkiye Ampute Kupası şampiyonu oldu

  Etimesgut Spor Türkiye Ampute Kupası şampiyonu oldu
  Etimesgut Spor Türkiye Ampute Kupası şampiyonu oldu
  23.10.2021 Cumartesi

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR-  Etimesgut Belediyesi Spor Ampute takımı finalde Şahinbey Belediyespor'u  1-0 yenerek Türkiye Şampiyonluk kupasını müzesine götüren taraf oldu. Etimesgut spor  6  kez Türkiye Şampiyonluğu ardından , 6 kez de Türkiye Kupasını kazan kulüp oldu.

  Diyarbakır’da devam eden ve Süper Lig ve 1'inci Lig'den toplam 6 takımın şampiyonluk için mücadele ettiği Ampute Futbol 2021 Türkiye Kupası müsabakaları sona erdi. Finalde Etimesgut Belediyesi Ampute Spor, Şahinbey Belediye Gençlik  Spor’u 1-0 yenerek kupanın sahibi oldu. Kupayı, Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu verdi.

  Ampute Futbol 2021 Türkiye Kupası müsabakaları, Etimesgut Belediyesi Ampute Spor Kulübü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç ve Spor Kulübü arasında oynanan maçla Diyarbakır'da başladı. Süper Lig ve 1'inci Lig'den toplam 6 takımın şampiyonluk için mücadele ettiği müsabakaların final maçında Etimesgut Belediyesi Ampute Spor Kulübü ile Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü finale kaldı.

  Diyarbakır Seyrantepe Spor Kompleksi'nde yapılan müsabakaya sporseverler yoğun ilgi gösterdi. Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkanı Münir Karaoğlu’nun izlediği karşılaşmada, Etimesgut Spor Türkiye Ampute Kupası şampiyonu oldu.

  6 ’NCI KEZ KUPAYI KAZANDI

  Etimesgut Belediyesi Spor Ampute Kulübü Teknik Direktörü İsmail Temiz  maç sonrası yaptığı açıklamada, Diyarbakır ilk kez düzenlenen Türkiye Ampute Kupası Şampiyonasında 6. kez kupayı kazanmanın ve müzeye  götürmenin mutluluğunu ve gururunu ekip olarak yaşadıklarını belirtti. Temiz, burada almış oldukları  başarılarını ve gelinin noktayı değerlendirmesinde ise, şunları söyledi:

  “2001 yılında mayına basması sonucu Ampute oldum. Rehabilitasyon merkezinde rehabilite esnasında bir spor branşı ile ilgilenmem söylendi. Benim ve  arkadaşlarım ile birlikte 5 kişi bir  futbol takımı kurduk. Türkiye'de de Ampute Futbol takımı yoktu. Böyle bir işe giriştik. 3 kişilik 5 kişilik bir takım oluşturduk bu işi büyütme kararı aldık. Daha sonra milli takım amaçlı mücadele verdik. Sadece gaziler üzerinden değil tüm Türkiye'de engellilere de yayalım istedik, il, il gezdik takımlar kurduk ve organize ettik. Sonrasında da bir lig oluştu ve akabinde de ligimizi oluşturduk. Birincilik, ikincilik ve şu an 3. Lig Süper Lig 1,2,3 oldu dolayısıyla yayınlıyoruz. Türkiye'de malum 10 milyon'a yakın insanlarımız engelli. Bunun 5 milyona yakın ortopedik engelli. Dolayısı ile potansiyel çok bunları iyi değerlendirmek gerekiyor.”

  ‘DİYARBAKIR’DA AMPUTE TAKIMI KURULSUN’

  Diyarbakır'da bir Ampute takımı kurulmasını istediklerini söyleyen Temiz, “Doğuda ve Güneydoğu'daki engelli vatandaşlarımız bu işe dahil olsun istiyoruz. İnşallah bundan sonra da bir nebze bizim faydamız olmuştur” dedi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen