• Erbil: Geri dönüş yok!

  Erbil: Geri dönüş yok!
  Erbil: Geri dönüş yok!
  09.06.2016 Perşembe


   

  Erbil– Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Arap göçmenlerin evlerine geri dönüşünün engellenmediğini, IŞİD’e yardım edenlerin ise geri dönmelerinin mümkün olmadığını açıkladı. Rûdaw’a konuşan Uluslararası Raporlar Değerlendirme Komisyonu Başkanı Dindar Zebari, “Başta Zummar olmak üzere Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’den geri aldığı bölgelere yaklaşık 2 bin Musullu, Suriyeli Kürt ve Arap göçmen aile yerleştirildi” dedi.

   

  Kurtarılan bölgelere geri dönmek isteyen ailelerin güvenlik güçlerinin onayından sonra geri dönebildiğini ifade eden Zebari, “6 Eylül 2015 ile 12 Mayıs 2016 arasında, Musul ve Suriye’den 128 bin aile Zummar ve çevresine, bazı göçmenler de Duhok, Erbil ve Süleymaniye’deki kamplara yerleştirildi. Bu konuda bazı dernek ve kuruluşlar da göçmenlere yardım etmeye çalışıyor” diye konuştu.

   

  Zebari, IŞİD’le ilişkili olduğu tespit edilen Arap ailelerin geri dönmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Uluslararası bazı raporlarda Arap göçmenlerin evlerine dönmelerinin engellendiğine dair iddalara ilişkin ise Zebari şöyle konuştu:

   

  “Bu Araplar’dan bir kısmı Zummar ve çevresine yerleştirildi. Bölgedeki bazı Kürtler ise mayın tehdidi ve altyapı eksikliğinden dolayı evlerine dönemiyor. Evlerine dönmek isteyenler gidebilir ancak halen IŞİD’in saldırabileceğinden korkuluyor.” (Rûdaw)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen