• Barzani: Adem-i merkeziyet...

  Barzani: Adem-i merkeziyet...
  Barzani: Adem-i merkeziyet...
  09.06.2016 Perşembe


   

  Süleymaniye– Başbakan Neçirvan Barzani Kürdistan Bölgesi’nin illerinde adem-i merkeziyeti desteklediklerini söyledi. Neçirvan Barzani sabah saatlerinde başkent Erbil’den Süleymaniye’ye geçti.

   

  Aynı zamanda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı olan Neçirvan Barzani ilk olarak teşkilatını ziyaret etti. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Neçirvan Barzani gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

   

  Barzani, siyasi krizin atlatılması konusunda Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Değişim Hareketi’nin (Goran) ortak heyetini kabul etmeyeceklerini ifade ederek, “Ancak sözkonusu partilerle ayrı ayrı görüşmeye hazırız” dedi.

   

  Neçirvan Barzani, Süleymaniye İl Meclis Başkanı Heval Ebubekir’in, “15 gün içinde taleplerimiz yerine getirilmezse kendi yol haritamızı çizeceğiz” sözlerini, “Kime süre tanıyorlar onlar da hükümetin bir parçası” diye eleştirdi.

   

  Kürdistan Bölgesi Başbakanı, “Süleymaniye için adem-i merkeziyeti desteklekliyoruz. Erbil ve Duhok için de çok gereklidir. Onlar hükümetin bir parçasıdır ve bu şekilde davranmalılar” ifadelerini kullandı.

   

  Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’yi de ziyaret edip etmeyeceği konusunda şunları söyledi:

   

  “Sadece KDP’nin Süleymaniye İl Başkanı olarak atanan Edhem Barzani’ye hayırlı olsun demeye geldik. Bunun dışında gündemimizde bir temas yok.”

   

  Adem - i merkeziyet nedir?

   

  Adem - i merkeziyetçilik, devlet merkezinin gücünü azaltarak yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılmasıdır.

   

  Liberal ideolojinin savunduğu görüşlerden biridir.

   

  Bu sistemde, merkeze ait genel hizmetlerden bir bölümü, merkezden bağımsız ama merkezin denetlediği bölgelere bırakılır. (Rûdaw)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen