• YENİ BAŞKANIN ZOR GÖREVİ HAYIRLI OLSUN

  YENİ BAŞKANIN ZOR GÖREVİ HAYIRLI OLSUN
  Hasan YOSUNKAYA

  YENİ BAŞKANIN ZOR  GÖREVİ  HAYIRLI  OLSUN

   

     Diyarbakır Ak parti İl başkanlığına yeni seçilen  Av. Mehmet Şerif Aydın’ın yeni görevi hayırlı olsun. Başarılı olsun. Çok kritik  bir dönemde göreve gelen sayın Başkandan halkın beklentileri büyüktür. Cumhuriyet tarihi boyunca sıkıntılı yıllar geçiren Diyarbakır ve bölge halkı çok yoruldu. Çok sıkıntılı yıllar geçirdi. Ak Partinin iktidarından önce, ufak tefek hizmetler yapılmışsa da hiçbir zaman yeterli değildi.1950’ye kadar Diyarbakır özel sektöre ait tek bir fabrika ,atölye ve işletme yoktu, Devletin Dağ kapıda bir tekel içki fabrikası vardı. Bu fabrikanın ürettiği ürün Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan başka bir şey değildi. Halktan  bir kaç kişi çalışıyordu. Ama, halka fayda yerine zarar veriyordu. Müslüman ailelerin gençleri bu fabrika yüzünden alkole alıştılar. Bir de mahalle içinde toplumun değerlerini yerle bir eden, adını yazmaktan haya ettiğim bir de  K…….e vardı.1950 den sonra Sümerbank bir dokuma fabrikası kurdu, Merhum Erbakan hükümet ortağı olunca, genelde bölgeye, özelde Diyarbakır’a yatırım yapmaya başladı. Yem Fabrikası. Süt Fabrikası, ET ve Balık Kurumu, Sümerbank İplik Fabrikası, Ergani Çimento Fabrikası. TEMSAN, hatırlamadığım başka işletmeler de olabilir. Diyarbakır’ın köylerinde su yoktu. Halkın çoğu hijyen olmayan kuyu veya köylerin  kenarından açıktan akan çay veya  dere  sularını içiyorlardı. AK Parti iktidarında Batmana vali olarak atanan Vali Afgan ALA kısa zamanda Batman’ın su sorununu çözdü. Sonra Diyarbakır’a vali olarak atandı Diyarbakır’ın tüm köylerine su götürdü. Kısa zamanda yaptığı hizmet hiç unutulmayacaktır. Su hayattır.

     AK Parti iktidarının ilk  yılları hesapsız bürokratik engeller, eski Türkiye’nin alışkanlıkları, ve eski yöneticilerin; Ye ,iç, yat. Hizmete gerek yok anlayışı halklı perişan etmişti.  Bir tarafta sıkıyönetimden kalan olağan üstü hal uygulamaları, diğer tarafta başına buyruk bürokrat, halkın  işini zorlaştırıyordu. Bu gün git yarın gel anlayışı ,diğer taraftan terör tüm  bölge illerinde halkı canından bezdirmişti. Ana muhalefet Partisi CHP’nin Genel Başkanı Deniz Baykal Diyarbakır’dan Lice’ye gidemedi. Mermer  karakolundan geri dönmek zorunda kaldı.

       Bütün bu ve  buna  benzer sıkıntılar büyük oranda geride kaldı. Terör bitti bitecek noktaya geldi. İnşallah kısa zamanda ülkemiz,  dünyanın en huzurlu ülkesi olacak. Daha önceki AK Parti İl Başkanı sayın Süleyman Serdar Budak’ın ben görevi bırakıyorum açıklaması üzerine  sosyal medyada nasıl bir il başkanı ? sorusuna cevap  aradım ve öyle  bir il başkanı gelmeli ki ,Diyarbakır, Bölge ve Ülke rahat etmesi konusunda uzun bir yazı yazdım. Bir dostum aradı :Merak etme, tam senin istediğin gibi  bir il başkanı geliyor dedi. Ben de kendinse şunu söyledim. Toplumun beklediği özelik ve ölçülerde bir il başkanı seçilirse  ben de Ebu Eyyûb El-Ensarî,  gibi gece gündüz çalışacağımı söylemiştim. Kim olduğunu sordum .Şimdilik söylemiyleyim gelince görürsün. Demişti. AK Parti Diyarbakır İl Kongresine gittim başkanı ilk kez orada gördüm. onu tanıyan dostlarıma sordum .iyi bir aile eğitimi aldığı. Daha önce ilçe ve sonra il yönetiminde görev almış hukukçu cesur, cömert, kimseyi dışlamayan, Sayın Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda hareket eden kabiliyetli biri olduğunu söylediler.

     Sayı Aydın’ın işi çok zor olduğunu düşünüyorum. Menfaat   ve çıkar için her  dönem iktidar partilerinin çevresinde dolaşanlara  çok dikkat etmesi gerekir. AK Partinin bir görevi ve misyonu adaleti tesis etmektir. İlimizde çok işsiz vardır. Bu işsiz insanlara iş kapısı açılınca şunun bunun adamı değil, hak eden kimseye öncelik verilmelidir. Birileri, çıkar hiç tanımadığı birini getirir bunu buraya yerleştirelim  veya şuraya  amir yapalım. Araştırılmadan  partili getirmiş diye ataması yapılırsa sıkıntı çıka bilir bu sıkıntılar hem partiye hem ülkeye zarar verir. Tüm icraatları Şeffaf  her kesin gözü önünde sınavsa sınav, kuraysa kura her kes Allah AK Parti başkanından razı olsun. Ben daha önceki dönemlerde hak ettiğim halde param ve adamım olmadığı için atanamamıştım Allah AK partinin bu adil uygulamasından dolayı birini bin etsin ebediyen iktidarda kalsın. Diye dua etmelidir.

     Bu güzel hizmetleri yapmanın tek yolu vardır ,O da işini istişare ,ile yapmaktan geçer.

  Birincisi ,Şimdiye kadar AK Parti Diyarbakır Millet vekilliği yapanlarla yılda bir  kaç kez bir  araya gelerek onlarla istişare yapmak.

  İkincisi, kuruluşundan bu güne kadar Diyarbakır AK Parti İl başkanlığını yapmış, eski başkanlarla yılda bir kaç kez istişare toplantısı yapmak, onların tecrübelerinden istifade etmek,

  Üçüncüsü, Diyarbakır’ın ak saçlı ve ak sakallı 1970’lerden beri Merhum Erbakan’ın siyasi rahlesinde yetişmiş   gerçek dava adamı Ak Partililerden  teşkil  edilecek ,  (10) on kişilik, sürekli istişare meclisi  (AK MECLİS) oluşturarak  ihtiyaç oldukça sık sık bunlarla istişare yaparak. AK Parti’yi Diyarbakır’da  birinci parti yapmak.

   İSTİŞARE İLGLİ: Abdullah-Ahmet Akgül Meali  (Şûrâ Suresi 38. Ayet)

  <<Onlar Rablerinin (her emrine) icabet ederler, namazı dosdoğru yerine getirirler, (devlet, millet ve hükümet) işlerinde meşveret ederler (danışma ve dayanışma sonucu ortak kararla yönetirler.) Kendilerine verdiğimiz rızıktan da (Allah yolunda) harcayıp infak ederler.>>

     AK Parti iktidarı, sadece Türkiye  insanına değil, tüm Müslüman Dünyanın ve mustazafların umududur.

           Diyanet İşleri Eski Başkanı, Prof. Dr. Mehmet  GÖRMEZ Hoca diyor ki:<<Ben Kâbe’de  tavaf ’ta iken önümde tavaf’ta olan bir yabancı hacı ,sesi bana geliyor .Şöyle  dua ediyordu.<Ya Rab Türkiye’yi koru.>> Ben merak ettim tavaftan sonra elini tutum nereli olduğunu sordum Cezayir’li olduğunu söyledi. Kendisine dedim ki: <<Sen neden cezayir’e dua  etmiyorsun Türkiye’ye dua ediyorsun ?>>

  Cezayirli hacı dedi ki: << Cezayir giderse, Cezayir  gider. Ama Türkiye giderse bütün İslam dünyası gider.>> dedi.

     Tarihçi Ahmet ANAPALI Diyor ki:<< Ben Afrika kıtasında  Moritanya’ya   gittim. Bir köyü ziyarete ettim. Köyde çadırın altında 70 yaşlarında bir ihtiyar yatıyordu. Ben arkadaşım ve mihmandarımla çadırın altına girdik, adam uyanık ama kalkmadı istifini bozmadı. Mihmandarım adama  dedi ki:<< Misafirimiz Türkiye’den gelmiş. >> Bunu duyan yaşlı adam ayağa fırladı. Kelime –i Tevhid getirdi. Kendi diliyle mihmandarıma bir şeyler söyledi. Sonra Mihmandara bu adam ne dediğini sordum. Mihmandar dedi ki:<< Bu adam diyor ki: Moritanya giderse Moritanya gider, Cezayir giderse Cezayir gider. Ama Türkiye giderse İslam dünyası gider.>> Diyor.

  Ak Partinin bir önce yönetimde  Halkla ilişkiler başkan yardımcısı  Mehmet Emin Ekinci diyor ki :  

  Mekkeyi mükerem de bir hacı arkadaşla sünnet kılmışız namaz bekliyoruz,yanımıza yaşlı birisi de oturdu bana döndü bana Arapça biliyor musun evet dedim nerelisiniz Türküm dedim yanaştı gözlerimden öptü arkadaşına söyle onu da öpeyim dedi arkadaşımı öperken Ali arkadaşım onun elini öptü.Adam irkildi bağırdı ,kızdı aliye sordum ne yaptın elini öptüm dedi. Ben dedim ki siz yaşlısınız arkadaşım genç elini öpmüş niye bize bağırıyorsun.

  Gözlerinde yaş akıyordu ve bağırarak oğlum sizler el öpmezsiniz küçük de olsanız eliniz öpülür dedi.

  Herkes onu dinliyordu.

       Ben de Hac sırasında tavaftan sonra altın oluk karşısında oturup dinleniyordum.Karşımda bana göre yaşlıca yabancı bir hacı da dinleniyordu.Onunla konuşmak istedim nerelisin diye sordum?

  Tunus'luyum dedi sonra sukut etti.Bekledim ki o da bana nereli olduğumu sorsun  muhabbetin kapısı açılsın.Adam sormadı.Ben dayanamadım kendisine dedim ki ben Türkiye'liyim.O sakin sakin oturan adam ayağa kalkarak elimi öpmeye yöneldi.Elimi vermedim. Ama Müslüman dünyanın Türkiye'ye ve Türk'lere karşı olan muhabbet ve sevgisini gördüm.

    Sayın Erdoğan’ın Afrika gezisi sırasında bir ülkede yaşlı biri Afrikalı, sayın Erdoğan’a yanaşıyor ve kendisine diyor ki:<<Batılılar buraları sömürgeleştirip, talan ederken büyüklerimiz dediler siz sabr edin Türkler gelip bizi kurtaracak.>> İşte şimdi siz geldiniz Allah cc ya şükürler olsun kurtuluşun işaretleri görünmeye başladı.

   

     Başta AK Parti İl Başkanı Sayı Av. Mehmet Şerif AYDIN olmak üzere , tüm il ve ilçe başkan ve yöneticileri AK Partinin bir partiden çok bir dava hareketi olduğunu akılda çıkar mamalıdırlar. Davası bir insanlık davası gözü ile bakarak hizmet etmeleri  asli görevleri olduğunu unutmamalıdırlar.

    Diyarbakır  AK Parti İl ve İlçe teşkilat başkan  ve  üyelerine başarılar dilerim.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen