• SOSYAL MEDYA

  SOSYAL MEDYA
  Hasan YOSUNKAYA

  SOSYAL MEDYA

   

          Çağımız her şeyin hızla yol aldığı bir çağdır. Son 50 yılda teknolojide meydana gelen değişiklikler ve tekâmül, geriye gittiğimizde bin yıllarda yapılamayanların yapıldığını görüyoruz. 50 yıl önce Türkiye'ye radyo yayılmaya başlayınca Anadolu köylerinde, radyoda şarkı, türkü yayını başlayınca. Bir köy odasında bir köylü şunları söylüyor. “ABD bir çeşit radyo çıkmış. Şarkı söyleyeni görüyorsun” diyor. Kimse inanmıyor. Televizyon olduğunu bilmiyorlardı.

        Radyo, televizyo, cep telefon, bilgisayar akıllı cep telefonları, elektronik sistemler kısaca bilişim teknolojisi baş döndürücü bir hızla 50 yılda kat ettiği yol akıl almaz düzeydedir.

     Bütün bu bilişim teknoloji ürünleri ve hizmetler doğru ve dürüst kullanıldığı zaman insanlığın refah ve huzur için bulunmaz bir nimettir. Ama kötü niyetle kullanıldığı zaman da toplumsal barışı zedeler, toplumsal güven kökten sarsılır. Sosyal medya insanların çok az masraf ve emekle birbirleriyle iletişim kurduğu ve birbirlerinin bilgisinden de istifade ettiği bir hizmet ve nimettir.

      İnsanlar Sosyal medya üzerinde kendisi gibi düşünmeyen veya sevmedikleri kimselere hakaret etme ve itibarsızlaştırması son derece tehlikelidir. Biri sevmediği birine iftira ettiği zaman, iftiraya uğrayanın dostları bu paylaşımları okudukları zaman, konuyu araştırmadan kişi hakkında olumsuz kanaat sahip olmalarına sebep olunca masum kişi hem itibarsızlaşır, hem de mağdur olur.

  Mutlaka sosyal medya, yasal kontrol altına alınmalıdır. Çoğu paylaşımlar, yurtdışı bir ling üzerinde yapılınca işin içinden iyice çıkılmaz hale geliyor. Parlamentonun çıkaracağı caydırıcı yasaların mutlaka yurt dışı ayağını da dikkate almalıdır. Hiç kimse doğruluğunu belgelendiremediği bir yazı. Veya görseli paylaşmamalıdır. Biri çıkıp birine iftira atıp sonra da çıkıp deseki bu benim kişisel fikrimdir. Fikir özgürlüğünün arkasına saklanırsa o zaman içinden çıkılmaz hale gelir. Sosyal medya, yazılı ve görsel medya mutlaka kontrol edilebilir bir yasaya kavuşturmak lazım. Toplumu daha fazla gerdirmeden, acilen, aceleye getirmeden çok yanlı araştırarak insan haklarını yasal güvence altına alınmalıdır.

     Sosyal medya çok güzeldir. Ama doğru kullanırsak.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen