• SİN ŞİNE DÂHİL OLUNCA

  SİN ŞİNE DÂHİL OLUNCA
  Hasan YOSUNKAYA

  SİN ŞİNE DÂHİL OLUNCA

   

  Muhyiddin-i Arabi hazretleri, Şam'da, kalbi para sevgisiyle dolu bir grup kimseye; “Sizin taptığınız, benim ayağımın altındadır” dedi. Orada bulunanlar bu sözü anlayamadılar. Rabbimize hâşâ hakaret etti sandılar. Epey kimse aleyhinde konuşmaya başladı. Vefat ettiğinde de Şam halkı, kabrinin üzerine çöp döktüler.

  Muhyiddin-i Arabi hazretleri bir seferinde, “Sin, Şın'a gelince, Muhyiddin'in kabri meydana çıkar ve muradı anlaşılır” buyurmuştu.

  Osmanlı Sultan'ı Yavuz Selim Han Şam'a geldiğinde; “Sin, Şın'a gelince, Muhyiddin'in kabri meydana çıkar” sözünün ne demek olduğunu firasetiyle anladı. [Sin'den murad Selim, 

  Şın'dan murad Şam'dır.] Kabrini araştırıp buldurdu. Çöpleri temizleterek, kabrin üzerine güzel bir türbe, yanına bir cami ve imaret yaptırdı.

      Bu hikaye o gündür bu gündür halk arasında söylenir.

  Rabbim bir şeyi murad ederse sebepler halk eder ve murad ettiği şeyleri kullarının elleri ile yaptırır.

      Uzun yıllardır Diyarbakır şehri ihmal, halkı da mağdur olmuştu.

  Hangi iktidar geldiyse geldi bu mağduriyet bir türlü giderilemedi. Türkiye'nin demir, hava ve kara yollarının kavşağında böyle bir ilin geri kalması düşünülemez, halkı işsiz, fakir fukarası sahipsiz olmazdı. Uzun yıllar teröristler bölgede terör estirirken, yatırımları haraca bağlaması çok kötü bir durumdu. Batı illerinde yaşayan bazı iş adamlarımız Diyarbakır'a yatırım yapmakta çekiniyorlardı.

     Zaman zaman iyi niyetli ve cesur valiler güzel işler yapmak istediyse de karşılarına değişik engeller çıktı. Rabbim, Diyarbakır'ın kaderini değiştirmemeye karar verince,

  Vali Münir Karaloğlu'nu vali olarak atandı. Sayın Karaloğlu göreve geldiğinden beri makamda oturan Vali değil, sahada, halkın içinde, iş adamları ile düzenli görüşen, Diyarbakır'ı Türkiye'nin en kalkınmış şehri yapmak için gece gündüz gösterdiği çaba kısa sürede halkın gönlünde taht kurmaya başlamıştır.

     Sayın Vali'nin hizmet kadrosuna baktığımız zaman, göz dolduruyor.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına atadığı akademisyen Hayrullah Akyıldız, gecesi gündüzü olmayan, fakir fukaraya, dullun yetimin yardımına koşan sayın validen aldığı destekle şimdiye kadar görülmemiş bir sosyal hizmet ağı başlatmıştır.

  Bu sosyal hizmetten istifade edip mağduriyetleri sona erenlerinin duaları sayın valimizi ve devletimizi her türlü bela ve tufandan kurtaracak ve koruyacak niteliktedir. Mazlumun içten yaptığı dua hiç bir engelle karşılaşmadan direk Allah cc 'ya ulaşıyor.

  Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın hasta yakınlarının hizmetlerine sunduğu misfirhane büyük bir rahatlatma getirmiştir.

  Diyarbakır'a yaptığı hizmetin yanı sıra, ta İzmir'deki depremzedelerin yardımına koşması takdire şayandır.

  Sayın Valimizin kadrolarının yaptığı güzel işlerin duacısı olacağız.

  Sın şına dahil olma nasıl gerçekleri ortaya çıkarmışsa, Karaloğlu’nun Diyarbakır'a dahil olmasıyla Diyarbakır'ın üzerine serpilen ölü toprağını kaldıracak, Diyarbakır sanayisiyle, sosyal hizmetleriyle, eğitimiyle, sağlığı ile kırsal kalkınmasıyla hamle üzerine hamle yapacağına inancım tamdır.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen