• ŞİMDİ DERTLEŞME VE KENDİMİZE GELME ZAMANIDIR

  ŞİMDİ DERTLEŞME VE KENDİMİZE GELME ZAMANIDIR
  Hasan YOSUNKAYA

  ŞİMDİ DERTLEŞME VE KENDİMİZE GELME ZAMANIDIR

   

  Bu Coronavirüs olmasaydı insanlara denseydi ki dışarı çıkmayın bir süre evde kalın. İnsanlar isyan ederdi.Dışarıda Coronavirüs olduğunu hepimiz inandık ve kurallara uyuyoruz.Dışarı çıkmak,eş-dost ziyareti kalktı.Eskide bayramlarda nerede olursak olalım mutlaka sılayı rahim yapardık.Son zamanlarda sılayı rahim kalkmıştı.Bayram geldi mi? Aileler çoluk çocuğunu alır tatile gitmeye başladılar.Zavalı dede ve nene onların yolunu günlerce. Gözler oldu. Beyhude.Şimdi ne oldu ?Şimdi İstesen de büyüklerini ziyarete gidemiyorsun,tatile hiç gidemiyorsun, evinde otur. Kimse gelmesin sende kimseye gitme.Biz örf ,adet ve geleneklerimizden uzaklaştık.Bu zorunlu ev hapsi vesilesiyle belki kendimize geliriz.Hayır bildiklerimizde şer,şer bildiklerimizde hayır  olabilir.

  Evden çıkmama eylemi zorunlu mahkumiyet gibi görünebilir.Eğer biz bunu iyi değerlendirirsek fırsata çevirmiş olur.Çok büyük kazanç elde ederiz.

  1.Günlerce bir araya gelme fırsatı bulmayan aile fertleri bu fırsatı elde ettiler.

  2.Çocuklarımızla yakında ilgilenme fırsatını elde etmişiz.

  3.Bir pıroğram dahilinde okuma saatı ayarlayıp ailece kitap okumuş oluruz.

  4.Çocuklarımızın eksik kalan veya öğrenilmeyen derslerini tamamlarız.

  5.Belki çok az yaptığımız evde bütün aile fertlerinin katılımıyla cemaatle namaz kılarak, evimizi camiye çeviririz.

  6.Haber ve önemli bulduğumuz pıroğramlar dışında, televizyonu kapatarak ailece bazı konuları gündeme getirip aile fertleri ile tartışarak görüşlerimizi ortaya koyarız.

  7.Uzun süreden beri görüşemediğimiz aile büyükleri ve dostlarımızla telefon veya sosyal medya üzerinde hal-hatırlarını sorup dertleşiriz..

  8.Yapmaya fırsat bulamadığımız (spor) kültür fizik hareketlerini ailece yaparız.

  9.Ailede sanat becerisi olan aile bireylerinin yaptığı sanat eserlerini değerlendiririz.

  10.Bu Coronavirüs belasının neden insanlığın başına bela olarak geldi bunu düşünüp ailece tartışalım.İnsanlar hangi görevlerini ihmal ettiler veya hangi hatayı işlediler .

  Konuları çoğaltabiliriz.Bu dışarı çıkmamayı bir ceza olarak değil bir fırsat olarak değerlendirelim.İçten-yürekten gelerek Rabbimize yalvararak dua edelim, bu bela insanlığın üzerinden kalksın.Kimin duasının kabul olacağını Allah c.c. bilir.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen