• SAHTE İÇKİ Mİ TEHLİKELİ? HAKİKİ İÇKİ Mİ TEHLİKELİ?

  SAHTE İÇKİ Mİ TEHLİKELİ? HAKİKİ İÇKİ Mİ TEHLİKELİ?
  Hasan YOSUNKAYA

  SAHTE İÇKİ Mİ TEHLİKELİ?

  HAKİKİ İÇKİ Mİ TEHLİKELİ?

   

       Bu günlerde Görsel Medyayı, yazılı basını, sosyal medyayı ve kamuoyunu en çok meşgul eden haber "SAHTE İÇKİ" haberleridir. İçenlerin, öldüğü, son haberlere göre ölenlerin sayısı 44 kişiye çıktığı açıklandı.

    Bu haber sahte olmayan İçkileri sanki masum göstermektedir. İçkinin hangi türlüsü olursa olsun meşru ve masum göstermek, vatansever değil, vatan hainliğidir. Kim bir insanın ölümüne seviniyorsa veya meşru görüyorsa, o kimse ölenin katlidir.

  Yıllarca ülkemizde içki içmenin çağdaşlığın, modernliğin olduğunu içki içmemenin de çağdışı ve gericiliğin sembolu olduğunu, bu ülkenin sözde aydınları söyleyip durdular.

       Aklı başında bir sağlık uzmanı, bir devlet yöneticisi, çıkıp içkinin tüm kötülüklerin anasıdır. İçilmesini, üretimini ve ticaretini yasaklayalım demedi.

     Yurt genelinde 2015'in ilk 5 ayında polis kayıtlarına yansıyan trafik kazalarından ölenlerin sayısı 876 yaralıların sayısı 88 bin 833 kişidir. Bu kazaların 619 'u aşırı hız, 393’ü kırmızı ışık ihlali, BİN 381 kişide ALKOLLÜ araç kullanandır.

  Alkollü içki kullanımının insanlık için ne büyük bir felaket olduğunu gözler önüne seriyor.

  Dünya Sağlık Örgütü, alkollü içkilerin neden olduğu hastalık ve kazalar nedeni ile her yıl 2.5 milyon insanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Dünya Sağlık Örgütü ve Britanya Bağımsız Bilimsel Uyuşturucu Komitesi ve bazı kaynakların araştırma raporlarına yer veren bir açıklama yaptı.

  Buna göre, Britanya Bağımsız Bilimsel Uyuşturucu Komitesi (ISCD) ve Avrupa Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) üyesi bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, yeni bir “uyuşturucu zarar ölçeği” belirlendi.

  Söz konusu ölçeğe göre bilim adamları, alkolün kokain veya tütünden yaklaşık 3 kat daha zararlı olduğunu iddia etti.

   

  Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, alkollü içkilerin neden olduğu hastalık ve kazalar nedeniyle her yıl 2,5 milyon insan hayatını kaybediyor. Yani dünyadaki toplam ölümlerin yüzde 3,8'i alkol kaynaklı oluyor.

  Dünyanın alkollü içkilerin yaptığı tahribat ile ilgili yaptığı çalışmalar ve hazırlanan raporlar, gerçek tehlikeyi gözler önüne seriyor.

  Biz hala içkinin sahte mi? Gerçek mi? Diyoruz. Tüm dünya İçkinin üretimde kaldırılması için işbirliği yapmanın zamanı gelmiştir.

    Türkiye buna öncülük yapmalıdır.

  Türkiye vatandaşına sahip çıkan nadir ülkelerden biridir. Sigara yasağı hususunda gösterdiği hassasiyeti, alkollü içkilerin tamamının yasaklanması hususunda da göstermelidir. Bu hususta tüm dünyaya önderlik yapmalıdır. İnsanın aklını başından alan hiç bir yiyecek ve içecek masum olamaz ve savunulamaz.

  HAKİKİSİNDEN HAYIR GELMİYEN BİR ŞEYİN SAHTESİNDEN TABİİKİ HAYIR GELMEZ.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen