• LİBYA'DA NE İŞİNİZ VAR ? DİYORLAR

  LİBYA'DA NE İŞİNİZ VAR ? DİYORLAR
  Hasan YOSUNKAYA

  LİBYA'DA NE İŞİNİZ VAR ? DİYORLAR

   

    "Hiçbir fitne kalmayıncaya ve din, tamamıyla Allah'a münhasır oluncaya dek savaşın onlarla. Savaştan vazgeçerlerse şüphe yok ki Allah, onların yaptıklarını görür"(Enfal,39)

          Biz, Allah (c.c.)'ya, Resulullah (a.s.s).'a ve Ahiret gününe iman etmiş kimseler isek,mutlaka kendimizi önce, Allah (c.c).'nın ve Resulullah (a.s.s)'ın istediği şekilde düzeltmeliyiz.Mü'min  olarak,aldığımız sorumluluk o kadar büyüktür ki,sadece nefsimizi ve ailemizi değil ,tüm cihanı kapsar.

        Dünyanın neresinde bir adaletsizlik,bir haksızlık bir açlık,bir zulüm  varsa ,mutlaka bizi ilgilendirir.Ülkemizde ve  yer yüzünün her hangi bir köşesinde ,meydana gelen bu kötü gidişata dur demek zorundayız.Bize verilen İlahi emir budur.Gücümüz yettiği oranda bu kötülükleri ortadan kaldırmak için mutlaka mücadele etmeliyiz.Bana ne ? Beni ilgilendirmez başkası yapsın diyemeyiz.

  Dağda kanadı kırık bir kartal,ayağı kırılmış bir dağ keçisini görsek ,beni ilgilendirmez diye ,onları orada ölüme terk edemeyiz.

  Mutlaka onları getirip tedavi ettikten sonra doğaya bırakmalıyız.

        Ülkemizin hangi köşesinde bir mağdur insan varsa imkanlar oranında onun ihtiyacını karşılamalıyız.

        Dünyanın neresinde bir mağdur varsa yardımına koşmalıyız .Bugün LİBYA'YA  yarın bize ihtiyacı olan başka bir topluluğun yardımına koşmalıyız.Kişi ve toplumların dinine,ırkına bakmaksızın.

       Dün Alman Kıralı, Fransa kralını esir alırken; Kanuni Sultan Süleyman'ın Alman kralına:" Esir Fransa kralını serbest bırak. Yoksa ordumla gelirim. " demesi ne ise bugün sıkıntıda olan Libya halkının ve  Meşru Devleti'nin yardımına koşması aynıdır.Eğer siz inanıyorsanız yardıma gitmeye mecbursunuz İlahi emir bunu gerektiriyor.Ben inanmıyorum diyenlerin LİBYA'DA işi olamaz. Bize de ":NE İŞİNİZ VAR LİBYA'DA " derler.Bizim Libya'da da ,Çad da,Nijerde de ,Bosna Hersek'te de ......benzer başka yerde de işimiz vardır.

  Nerede zulüm varsa ,bizim orada işimiz vardır.Allah (c.c.) ve Resulüne inanmayanların hiç bir yerde işleri yoktur.Çünkü Onlar,yerler içerler ve yatarlar.Dünya yıkılmış umurlarında değil.Onlar Enfal suresini okumuyorlar,

  inanmıyorlar ve kendilerini sorumlu hissetmiyorlar.Zulmün,adaletsizliğin olmadığı bir dünya istiyoruz.Birilerine uçuk bir hayal gelebilir ama biz müminler buna iman etmişiz.Onun için işimiz ,sadece LİBYA'da değil, her yerde vardır.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen