• HANGİ İSLAM ,KİME GÖRE İSLAM ?

  HANGİ İSLAM ,KİME GÖRE İSLAM ?
  Hasan YOSUNKAYA

  HANGİ İSLAM ,KİME GÖRE İSLAM ?

   

  1-Devri saadet, dönemindeki İslami anlayış.

  2-Emeviler döneminden günümüze kadar gelen İslami anlayış.

      Devri saadet, yani ,Allah (cc)'nın Resulu (ass) ve 4 halife dönemi 30 yıl sürmüş,İslami anlayış ve uygulamalar,bu dönemde  Kur'an ve sünnet'e uygun olarak yaşanmış,

  müslümanlar arasında güven oluşmuştu.Müslümanlar,Kur'an ve Sünnet'e sıkı sıkıya bağlıydılar.Bu güzel uygulamalar 30 yıl gibi kısa zamanda kuzey Afrika'ya,Asya'nın ortalarına kadar gitmiş,insanlığa ışık olmıuştu.İslam,toplumunda

  birlik ve beraberlik  sağlanmıştı.

  Tüm farklı inanç sahiplerine örnek olmuştu.Müslümanlar arasında

  cemaat,tarikat ....gibi görüş ve  farklı anlayışlar yoktu.

             Muaviye ile başlıyan süreç günümüze gelene kadar,çok  farklı anlayışlar ortaya çıktı ."Tarikatların

   İslama bakışları,birbirlerinden çok farklı,cemaatlerin İslama bakışları ve algıları çok farklı farklı olduğunu görüyoruz.Kimi kıyafetle kafayı bozmuş,giydikleri kıyafeti giymeyenler İslamı anlamadıklarını ileri sörüyorlar.Bir başkası islamın kıyafet anlayışı renk ve şekille alakası yok.Esas olan sıtrı avrettir.

  Diyor.Biri türbe ziyaretlerini İslam’dan sayarken, bir başkası şiddetle türbe ziyaretini reddediyor.

  Birileri ,kapalı bir mekana girip kapıyı kapatıp , kitap okurlar,bu uygulamanın İslam’ın olmazsa olmazı gibi görüyorlar.Bu eylemin yeterli olduğuna inanırlar.

     Müslümanların farklı anlayışlarını Sayarak bitiremeyiz.İslam dünyasındaki bu çok farklı anlayışları fırsat bilip, bu gurupların arasına sızan  bazı kötü niyetli kimseler, hem guruba, hem Müslümanlara  zarar verdikleri zaman zaman ortaya çıkıyor.Bunları görünce ağzımız açıkta kalıyor.

  Fetö haraketi,Adnan oktar,Ali Kalkancı ve Aczimendiler gibi  gurup ve cemaatler ortaya çıkınca ancak  anladık.Bir şekilde bunlar ortaya çıkmasaydı, bu ümnet'in evlatları bunların içinde İslamı öğreniyorum diye İslama zarar verenlerle bir ömür birlikte olacaklardı.

     O zaman hangi İslam ?

  Bütün İslam dünyasında var olan devletlerin ve toplulukların  din işlerinden sorumlularının bir araya gelerek ,şu cemaatin veya bu tarikatın anlayışını ortak anlayış olarak kabul etme  yerine,DEVR-İ SAADET'TE var olan İslami anlayışın üzerinde ittifak ederek, tüm İslam dünyasının okullarına, ortak ders olarak İslami anlayışı  okutarak yeniden ortak anlayışta buluşalım.

      Böylece bir birimizi tekfir ederek dışlama yerine, ortak anlayıştaki İslami eğitimi alarak, öğrenerek bir ümmetin fertleri olarak,birbirimizi sevelim,yeniden kucaklaşalım.

  Yeniden bir birbirimizi sevmeye ve birbirimize güven duymaya başlayan bir ümmet olalım.

     Türkiye'nin  bu ve benzer konularda çalışmaları vardır. Ama bazı  İslam devletlerinin yöneticilerinin  aklı başkasının cebinde olduğundan henüz bir

  mesafe kat edememiştir.Ve bir karara varılamamıştır.

    Türkiye bu oluşuma önderlik yapmaya devam etmelidir.Birlik sağlayana kadar.

  Çünkü Hilafet, hükümet ve Cumhuriyet mana ve mefhumunda esasen mündemiçtir” biçimindeki bir gerekçeyle kaldırılmıştır. Bu nedenle haklı olarak “Halifelik TBMM'de (manevi şahsında) saklıdır”

      İslam dünyası Türkiye'den bekliyor.Onun için ümmet'i birliğe çağırmak Türkiye Diyanet Başkanına düşer.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen