• EY MÜSLÜMAN DİKKAT ET MERKEZDEN UZAKLAŞIYORUZ

  EY MÜSLÜMAN DİKKAT ET MERKEZDEN UZAKLAŞIYORUZ
  Hasan YOSUNKAYA

  EY MÜSLÜMAN DİKKAT ET

  MERKEZDEN UZAKLAŞIYORUZ

   

  Müslümanlar zaman içinde yöneticilerin veya gurup liderlerinin keyfi veya yanlış anlayış ve uygulamalarından dolayı, gittikçe İslam'ın özünden uzaklaşıyoruz.

  Bunun farkına varan Müslümanlar için dünya zindan'a dönüşmüş durumdadır.

  Bazı Müslümanlar, şeyh’i, Cemaat’in Ağabey’i, Parti başkanı ..... gibi lider ve önderlerinin peşinde gidenler akıllarını bunların cebine koyan Müslümanlar çok mutludurlar. Cenneti garantilemişler.

  Hiç bir korku ve endişeleri yoktur.

  Çünkü Resulullah (ass) şu hadisi şerifi: "Yahudiler 71 fırkaya ayrıldılar, Hıristiyanlar 72 fırkaya ayrıldılar, benim Ümmetim de 73 fırkaya ayrılacak. Bunlardan yalnız bir fırka kurtuluşa erecek. Bu fırka, Fırka-i Naciyedir’ der. Ashab, ‘Ya Resulullah kurtuluşa eren yani Fırka-i Naciye'ye mensup olanlar kimlerdir?’  Allah'ın resulu ( ass) diyor ki: “Kur'an ve Sünnetimi takip edenlerdir” der.

    Her cemaat, tarikat ve gurup mensuplarına ‘Bizim fırka, Fırka-i Naciyedir. Siz bu gurup, tarikat veya cemaat içinde kalırsanız cennet garantidir. Çünkü bizim fırka, Fırka-i Naciyedir’  derler. Hal böyle olunca, kim hangi fırkanın içine girmişse kolay kolay orada çıkamıyor.

  Çıkmakta istemiyor bu dünyadaki işleri gurubun büyükleri tarafından yardımcı oluyorlar, diğer dünyada da cennet garanti, ‘çünkü bizim fırkamız, Fırka-i Naciye olduğunu, şeyhim, ağabey veya liderimiz dedi’ diyor.

  Aklını kendi fırkasının liderinin cebine koyduğu için sorgulamıyor, araştırmıyor, cemaat, tarikat veya gurubun liderlerinin tavsiye ettiği kitapların dışındaki kitapların okunmasına izin vermediği için at gözlüğünü takmış gidiyor.

  Siz onun gözünü açmak için Kur'an ve sünnetin anlaşılması için yazılmış bir kitap verdiğin zaman asla okumazlar. Bizim okuduğumuz kitaplar yeterlidir diye red ederler. Kişi bağlı olduğu fırkanın koyduğu sınırların dışına çıkmadığı için gerçekleri görmeleri imkânsızdır.

  Akılını kullanmayınca her şey bitiyor.

  Rabbim "Akl ediniz."diyor.

  Hadisi şerif senedi zayıf da olsa, Bir saat tefekkür, bir sen ibadete eştir."demiştir.

  "Andolsun, biz akledebilecek bir kavim için orada apaçık bir ayet bırakmışızdır. "

  (ANKEBUT SURESİ / 35

     Hepimizin, iman ettiği, Kur'an ve Sünnet yolunda birleşebilmemiz için eğitim sistemimizin müfredatını İslamla uyumlu hale getirmeliyiz ki yeni nesiller arasında akidede ve amelde birlik ve beraberlik oluşsun. Yoksa bu ayrılık bizi hızla İslamın kaynağı olan Kur'an ve Sünnetten uzaklaştırıyor. Farklı İslam anlayışları ortaya çıkıyor. Bu farklılıklar bizi kardeşlikten uzaklaştırıp, bizi bir birimize karşı bir konuma getiriyor.

     Bu birliği sağlama görevi tüm cemaat ve guruplara düşer.

     Ey Müslüman kardeşlerim hepimizin gurubu güzeldir, bilin ki diğer guruplarda kötü değildir. Onlarla da görüşelim aynı noktada buluşalım.

     Yoksa hesap günü, hepimiz sorumlu olmaktan kurtulamayız.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen