• EĞİTİM REFORMU

  EĞİTİM REFORMU
  Hasan YOSUNKAYA

  EĞİTİM REFORMU

         

     Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin eğitim reformuna ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yenisi konulamamıştır. Zihinler popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir" dedi.

        Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın bu tespitlerine katılmamak mümkün değildir

  Bizim asıl eğitim öğretimimiz ailede başlar.Daha sonra okul ve sokakta devam eder.

     Halk arasında iyi eğitim almış,düzgün bir yaşam sürdürenler için "İYİ BİR AİLE TERBİYESİ (EĞİTİMİ) ALMIŞ” derler.  Ailede iyi eğitim alan birey, genel olarak hayatta başarılı olur.Herkese güven verir.

   Ailede terbiyeyi veren,birinci derecede ANA'dır.İ kinci derecede baba ve diğer aile fertleri gelir.O zaman ailenin terbiyecisi ve temel taşı olan ana adaylarını anasınıfından

  başlayarak çok iyi  yetiştirmemiz lazım. Kız ve erkek okulları imkanlar oranında ayrı olmalıdır. Kız okullarının öğretmenleri mümkün  mertebe kadın öğretmenlerden seçilmelidir. Erkek okullarının da öğretmenleri  imkan oranında erkek öğretmenlerden seçilmelidir.

   Çocuğun Aile içinde sağlam bir eğitim alabilmesi için sağlam eğitimli bir ana ve baba gerekir.Eğer biz çocuklarımızı,

  -İnançlı,

  -Dürüst,

  -Namuslu,

  -Adil,

  -Çalışkan,

  -Güvenilir,

  -Kendisi için istemediklerini,başkası içinde istemeyen,

  -Büyüklerine karşı saygı,küçüklerine sevgi gösteren,

  -Vatan sever,

  -Cömert,

  -Merhametli,

  -Güzel ahlak sahibi olmasını istiyorsak.

      (Benzer güzel sıfatları çoğaltmak mümkün). Bu sıfatlara sahip bir nesil yetiştirmek istiyorsak, sağlıklı aile yuvalarını kurmak zorundayız .

  Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmayı düşündüğü eğitim reformu bunları hedeflemeli ki biz millet olarak tarihteki yerimizi alabilelim.

  Bizim ordumuz ilk Balkanlara çıkarma yaparken, bir Rum köylüsünün bağının içinde geçerken bağın sahibi eyvah, bu Müslüman ordusu bağımın içinden geçti. Bağım mahvoldu diyor. Ordu uzaklaşınca Rum köylü bağa gidiyor. Bağın zarar görmediğini, bir asmanın önüne geldiğinde asmada asılı bir kese görür. Alır keseyi açar içinde bir miktar para ve bir not bulur. Asker notta şunları yazmış."Ey bu bağın sahibi, ben Hasta idim canım üzüm istedi, bir salkım kopardım yerine bedeli olarak bu parayı bırakıyorum. Hakkın helal et” diye yazmıştır. Rum köylü hayretler içinde kalır. Böyle bir ordu ve asker bağının içinden geçtiği halde bir salkımdan fazla üzüm koparılmamış. Koparılan salkımın yerine de bedeli bırakılmış olduğunu görünce , Rumların bizim hakkımızda kanaatleri olumlu yönden değişmeye başladı.

  Tekrar böyle asker ve bu askerleri yetiştiren ana yetiştirmek için zaman kayıp etmeden Eğitim Reformu yapılmalıdır. Bu milletin düşmanları çok zorluk çıkaracaklarını biliyorum.

  Onların tepkilerini kâale almadan yolumuza devam etme zorundayız.

    Eğitim reformu yapılırken Nizamiye medreseleri, Osmanlı eğitim sistemi, kore ve Belçika gibi bazı  eğitim sistemlerini inceleyerek, bize ait metotlar ve çağdaş metotları ile harmanlayarak yep yeni bir eğitim sistemi

  oluşturmalıyız.

  "İLİM ÇİN'DE OLSA BİLE ALINIZ.İLİM MÜMİNİN KAYIP OLMUŞ MALIDIR."

    Genç Nesillerimiz Daha fazla dejenere olmadan Eğitim Reformu yapma zorundayız.

  -Yollarımızı yaptık.

  -Hastanelerimizi yaptık.

  -Her ile Üniversite yaptık.

  -Doğal gaz bulduk.

  -Her ile hava alanı yaptık.

  -Baraj yaptık.

  -Okul binaları ve yeterince derslik yaptık.

  -Savunma sanayimizi dünya büyüklerinin seviyesine çıkardık.

  -İhracat ve ithalat arasındaki makası daralttık.

  ŞİMDİ ACİL YAPMAMIZ GEREKEN, FABRİKA AYARLARIMIZA GERİ DÖNDERECEK EĞİTİM REFORMU YAPMAKTIR.

  Fransa, ABD, İngiltere, Alman,

  Rus,Çin,CHP ve HDP istemez.Varsın onlar istemesin Dünya Müslümanları istiyor,Türkiye halkı istiyor.Bu bize yeter.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen