• OKULLAR AÇILACAK MI? TÜM VELİLER DERS BAŞINA

    OKULLAR AÇILACAK MI? TÜM VELİLER DERS BAŞINA
    Hasan YOSUNKAYA

     

    OKULLAR AÇILACAK MI?

    TÜM VELİLER DERS BAŞINA

     

      Okullar hep açıktır. CORONAVİRÜS dünyayı kasıp kavurmaya başlayınca, bütün dünyada kafalar karıştı. Okullarda yüz yüze eğitime ara verildi. Şimdilerde bütün dünyada yeniden yüz yüze eğitime başlama hazırlıkları yapılıyor. Bazı ülkelerde yüz yüze eğitime başlandı. Bizde ilkokulun tüm sınıflarında, ortaokul ve liselerin son sınıflarında yüz yüze eğitime başlama kararı verildi.

       Ülkemizde tüm okul ve sınıflarda başlayan Uzaktan eğitime devam ediliyor. Zaman içinde gerekli tedbirleri alarak peyder pey yüz yüze eğitime geçilecek. Yüz yüze eğitimin devamı için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun kararlarına uygun olarak başlayacak. Devam edip etmeyeceği hususu okullardaki maske, mesafe ve hijyene ne oranda uyulup uyulmadığına göre karar alınacak. Tüm okullar yüz yüze eğitime başlamadan önce okulların eğitim mekânlarını, sınıflar, koridorlar, bahçe, oyun alanları, kütüphane, laburatuar ve benzeri tüm alanlar sürekli temiz tutulmalıdır.

    Her tenefüsten sonra elden geçirilmelidir. Bu hizmet için okullara daha çok temizlik elemanı istihdam edilmeli, öğretme, personel veli ve öğrenciler okulun dış kapısında içeri girmeden kontrıol yapıldıktan sonra alınmalıdır. Gün içinde durumundan şüphenilenler derhal okulun dışına çıkarılıp, evine götürülmelidir.

    Okullara kullanılacak hijyen malzemeleri bakanlık tarafından sağlanmalıdır. Okullarda hijyen kuralına uyulup uyulmadığı her gün denetlenmelidir. İşi okul yöneticilerine bırakılmayacak kadar hayati olduğunu unutmayalım.

    Denetim ekibi: Mahale Muhtarı, Aile Birliği temsilcisi, sağlık görevlisi ve Milli Eğitim Müfettişi’nden oluşturmalıdır.

      Yüz yüze eğitim, eğitimin esasıdır. Öğrencinin bilgi alma yanında iyi alışkanlıklar ve sosyalleşme, insan ilişkileri kazandırması sağlanmasına vesile olacağını unutmayalım.

      Uzakta eğitim imkânsızlığın sonucu olduğunu unutmayalım.

    Uzaktan eğitim iyi hazırlanmış programla mümkün olur. Veliler evde öğrencinin yanında oturarak öğrencinin dersleri takip etmesine katkıda bulunmalıdırlar. Açık öğretim ders saati başladığı saatlerde öğrencileri serbest bıraktığımız zaman, sorumluluk duyguları gelişmemiş çocuklar. Dersi takip ediyormuş gibi velinin gözünü boyatarak bilgisayar, tablet veya telefonda oyun oynamaları kaçınılmazdır.

       Okullarda yüz yüze eğitim başlayana kadar; veliler uzakta eğitimin başladığı saatlerde işini gücünü bırakıp çocuğu ile dersi takip etmesi zorunludur. Aksi takdirde çocuk dersi takip etmeyecek ve öğrenmeden süreyi dolduracak, arkadaşlarından geri kalacak, yapılacak sınavlarda başarısız olacak. 

    TÜM VELİLER DERS BAŞINA diyoruz.

     

    Yazarın Diğer Köşe Yazıları
    • Haber Ara

    • Gazete Manşetleri

  • Son Eklenen