• İNSANOĞLU

  İNSANOĞLU
  Ferhat AYGÜN

  İNSANOĞLU

   

   

  insanoğlu…

  Güneş bugün de vuruyor tül perdenin ardından yüzüne. Bu sabah da nefes alabiliyorsun. Kıymetini bilmeden. Bazı şeyler için geç kalmış değilsin. Dün yapmak isteyip de yapamadığın, gitmek isteyip de gidemediğin, söylemek isteyip de söyleyemediğin, cesaret edemediğin bir sürü şey için bugün de şansın var. Zamanın kıymetini bil. Yüzüne vuran güneşin, nefes alabilmenin, yaşamanın değerini bil.

  insanoğlu…

  Hayat tahmin ettiğinden de kısa. Bugün varsın ama yarın? Bu doğan güneşin yarın yüzüne vurmasının garantisi ne? Seni ölümsüz gibi gamsız var eden ne? Pişman olmayı sevmek mi? Keşkelere yer vermek mi? Dizlerini dövmek mi? Fani olduğunu unutturan ne? Söylesene! Ölüm ani, zamansız, plansız.

  insanoğlu…

  Dün kalbini kırdığın dostun bugünü buruk mu geçirmeli? Yarına açamazsan gözlerini, bir kelime özrü borç bilmelisin

  Gitmeli! Dün hayalini kurduğun o şehre gidip gezmeli. Yarının garantisini bilmeksizin. Dilinde biriken o cümlelerini söylemelisin sahiplerine. Kızgınlığını, kırgınlığını, mutluluğunu, hüznünü söylemelisin gerektiğince. Fani olduğunu bilirmişcesine.

  insanoğlu…

  Cesaret edemediğin her şeye adım atmalısın bugün. Bilmelisin korkaklığın kazanç elde ettirmediğini. Öğrenmelisin cesaretin getirdiği asaleti. Sevdiğinin insandan kaçmamalı, çıkıp karşısına dile getirmelisin duygularını. Anneni, babanı, kardeşini, dostunu, yüreğinden yer verdiğin o adamı / kadını… Sevginin değerini hissettirmelisin onlara. Sokaktaki kediye, köpeğe bir kap su gibi bağışlamalısın onlara sevgini. Har vurup harman savurmadan gerektiğine, en çok da hak edene yer vermelisin gönlünde. Kalbin attıkça sevgiyi hissetmelisin sol yanında. Yarın atacağını unutmuş gibi.

  insanoğlu…

  Dün kaçtığın bunca şeyden bir de bugün mü kaçacaksın? Ölümün nerede, ne zaman geleceğini bilmediğin halde. Yarının garantisinin olmadığını bile bile yarına mı bırakacaksın bu yapman gerekenleri. Gururundan ödün verme yine kalsın bir parçası senden ama yeri gelince çiğne. Sevdiğini söylerken geçmesin önüne, konuşurken engel olmasın diline. Gideceğin yerde toprağa vurmasın seni gereksizce. Mani olmasın yüreğine.

  insanoğlu…

  Geç kalma hiç bir şeye. Bugün git konuş, gez, eğlen, sev, sevilmeyi bil. Kaderini güzel kılmayı, yaşamayı mutlu tercih et. Korkmayı, gereksiz gururu, pişmanlıklarını, keşkeleri yerleştirme hayatının merkezine. Şuan yapmayı istediğin halde korktuğun geri durduğun ne varsa yap. Vazgeçme. Hayallerine şans ver. Onlar gerçekleşme ihtimalleri oldukça güzeller. Ölümü unutma. Zamanını boşa harcama. Ölüm ansız. Ölüm zamansız. Ölüm acı. Ölüm yapayalnız…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen