• BUGÜNKÜ İMTİHANIMIZ KORONAVİRÜS’TÜR

  BUGÜNKÜ İMTİHANIMIZ KORONAVİRÜS’TÜR
  Ferhat AYGÜN

  BUGÜNKÜ İMTİHANIMIZ KORONAVİRÜS’TÜR

   

  Bugünkü küresel gündemimiz korona virüs. Küresel diyorum çünkü dünya dünya olalı böyle bir salgının girdabına girmemiştir. Salgın demekte doğru değil bu bir afat tabiri caizse musibet, ilahi bir musibet.

  Ve dünyanın bütün yerlerinde insanlar tedirgin. Ticaretleri, sağlıkları, her türlü düzenleri bozuldu, allak bullak oldu. Allah gönderdiği kitapta zaten bunları söylüyordu. Ne diyordu hatırlayalım;

  “İnsanlar imtihandan geçirilmeden sadece iman ettik demeleriyle bırakılacaklarını mı sandılar? , “Andolsun ki biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah doğruları ortaya çıkaracak yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır” , “Yoksa kötülükleri yapanlar bizden kaçabileceklerini mi sandılar, ne kadar kötü hüküm veriyorlar! (ankebut 2-4)

  Demek ki olayın müsebbibi sadece korona virüs değil. Allah yarattı ve yaydı. Uyarmak istediği, ikaz etmek istediği insanları onun vasıtasıyla ikaz ediyor. Ders almaya, korkutmaya görevlendirmiş durumda. Böyle bakmadığımız sürece biz sadece elimizi yıkamakla, sevdiğimiz insanlarla uzaktan selamlaşmakla veya diğer tedbirleri almakla bu beladan kurtulmamız mümkün değil. Bunun esasına inmemiz lazım.

  Bu musibet neden başımıza geldi?

  Kâinatı yaratan Allah o kadar canlı ile beraber bizi de yarattı. Onun kullarıyız. Allah kuran da buna benzer olaylardan bahsederek bizi uyarıyor. Dikkatli olmamızı söyledi. Buna rağmen biz dinlemediysek, o kavimlere musallat elden belalar, sıkıntılar ve musibetlerin bizim başımıza da geleceğini bilmek 2 kere 2’nin 4 ettiğini bildiğimiz gibi bilmek zorundayız.

  Çünkü Allah’ın kanunu şaşmaz ve değişmez. Neden o zaman gözümüzü sadece virüsten kurtulmak için fiziksel bazı tedbirlere dikiyoruz?  Allah kurduğu nizamın sahibidir, dolayısıyla o nizama yönelik bazı davranışlar tehlikeli duruma geldiği zaman ceza alacaklara cezasını veriyor. Helak olacakları helak ediyor. Nizamını tekrar düzgün hale getirecek sistemi oluşturana kadar devam edecek. Bunun başka izahı yok.

  Birkaç ayet daha alayım;

  “Emrimiz gelince oranın altını üstüne getirdik ve üzerlerine sağanak halinde rabbin katında işaretlenmiş pişirilmiş taşlar yağdırdık. Cezalar zalimlerin başından hiç eksik olmaz” (Hud 83)

   “Kendilerine yapılan uyarıları unutunca biz kötülükten men edenleri kurtardık, zulmedenleri de yapmakta oldukları kötülüklerden dolayı şiddetli bir azap ile yakaladık.” (Araf 165)

  “biz de ayrı ayrı mucizeler olarak onların üzerine, tufan, çekirge, haşere, kurbağalar ve kan gönderdik. Yine de büyüklük tasladılar ve günahlar bir kavim oldular.” (Araf 133)

  ‘Ya tövbekar olacaksın ya isyanında devam edeceksin’

  Seçim sana ait. Koronavirüs bize bunları hatırlatmalı. El yıkama vs bunlar çok basit. Esas ders almamız gereken kısmı bize unutturuyorlar. İyice anlayalım ki bugünkü imtihanımız korona virüs tür. Marketler boşaldı, talan ettik. Üretici firmalar yetiştiremiyor. Evlerimizi aylık veya yıllık stoklarla doldurmak, bizim almamız gereken tedbir bu mudur?

  İhtiyaçları olanlar ihtiyaçlarını bizim yüzümüzden alamıyorlar. Çünkü çok fazla almışız. Allah bizi muhafaza etsin, günahlarımızdan dolayı bizi mahkûm etmesin. Bir an evvel tövbekar olmamızı ve bu tövbemizi kabul etmesini dilemek durumundayız.

  Allah bize ve tüm Müslümanlar ile mazlumlara bereket versin huzur versin inşallah.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen