• İttifak Arayışları Gereklidir

  İttifak Arayışları Gereklidir
  Eyüphan KAYA

  İttifak Arayışları Gereklidir

   

  Başkanlık sisteminin aktif savunucularından biri de bendim diyebilirim. Yazılı, sözlü her fırsatta savunuyordum. Öyle ki her gün bir şiirle yeni sistemin yararlarını savunuyordum. Bu konuda üçer dörtlükten ibaret 63 şiir dahi yazdım. Doğrusu şimdiye kadar bir pişmanlık da yaşamadım.

  Gerçi başkanlık sisteminin olmazsa olmazlarından dar bölge vekil seçimi tarzında nitelikli bir meclis seçmektir, ne yazık ki geçen genel seçimlerde yine sıra listeli vekil adları karşımıza çıktı, erken seçim oldu bu defa da böyle olsun diye sesimizi çıkarmadık.

  Dar bölge seçin usulü bir şehrin kaç vekili varsa şehir o kadar seçim bölgelerine ayrılır, bir vekilin oyları diğer vekile sayılmaz, her vekil adayı bölgesine birincidir, daha iyi kendini tanıtma anlatma imkanı bulur, vatandaş da daha ciddi oy kullanır, vekilini tanır ve takip etme imkanını bulur. Yani muhtar seçer gibi vekil seçer. Vekil şehre döndüğü zaman direk seçim bölgesine gider.

  Allah var, bizzat kendim gördüm cumhurbaşkanımız dedi ki; “dar bölge seçim usulünü konuşmamız lazım” ama diğer genel başkanlardan öyle bir uğraş çaba görmedim, bilen varsa söylesin.

  Bu sistemin faydalarından biri de marjinal düşüncelere dayalı siyaset yapan küçük partilerin pasif duruma düşmesidir. Dolayısıyla Cumhur ittifakı, Millet ittifakı gibi birlikteliklere gitme zorunlulukları oluşuyor.

  Bu tür arayışlar siyasi partiler arasında bir iletişim/görüş teatisine ve asgari müşterekler üzerinde birlikte hareket olmalarına fırsat veriyor. Dolayısıyla şu parti şununla bu parti bununla görüşüyor diye yadırgamamak lazım, çünkü bu sistemin icabatlarındandır ve yararlı çalışmalardır.

  Geçende Hak-Par, PSK ve SP yöneticilerini ziyaret ederek yerel yönetimler üzerinde görüş teatisinde bulunduk inanın iki taraf da memnun kaldık, ülkemiz için, şehrimiz için ortak bir derdimiz olduğunu anladık aramızda bir ülfet oluştu.

  Aslında yeni sistemin yasasını çıkarıp eski parlamenter sistemi unuttuğumuz gibi eski zihniyetimizi de sorgulayıp yanlışını terk etmemiz lazım. Belki bunu seçmene anlatmak zor, ama zihniyet değişikliği olmazsa yeni sistemden kayda değer bir verim elde etmek hayli zor gözüküyor.

  Irkçılığı unutacağız, Kürt Türk kavramı üzerinde politika yapmayacağız, Atatürkçülüğe dayalı siyaset yapmayacağız, siyaset yaparken ilahi öğreti ile kavga etmeyeceğiz, tam tersine ilahi öğretinin gölgesinde yaşamaya çalışacağız, çıkardığımız yasalarda yaptığımız pratik işlerde daima vicdanımıza soracağız, o zaman bu sistemden fayda elde edebiliriz diye düşünüyorum.

  Her şeyden önce de o girift, güdük verimsiz parlamenter sistemi artık unutacağız, %52 ile kabul edilen Başkanlık sisteminin içini doldurmaya, eksiğini tamamlamaya çalışacağız.

  Cumhur ittifakı oluştu hayırlı olsun ama Millet ittifakına zillet ittifakı deyip muhalefeti küçük görmek doğru olmadığı gibi, Millet ittifakı da yeni sistemi kabullenerek siyasi tarzında bir değişikliğe gitmesi lazımdır.

  Benim kanaatim budur siz ne düşünüyorsunuz bilemiyorum.

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen