• BEN ANADOLU’YUM, BANA YANLIŞ YAPMAYIN!

  BEN ANADOLU’YUM, BANA YANLIŞ YAPMAYIN!
  Eyüphan KAYA

  BEN ANADOLU’YUM, BANA YANLIŞ YAPMAYIN!

   

  Bende Kürt var, Türk var, Laz var, Zaza var, Çerkez var, Tatar var, hepsi saygın vatandaş, kader birliği yapmış yurttaşlarımdır.

  Ben şirin bir yarımada, dört mevsimin yaşandığı, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimle mümtaz bir coğrafyanın adıyım.

  Bende Kürt var, Türk var, Laz var, Zaza var, Çerkez var, Tatar var, hepsi saygın vatandaş, kader birliği yapmış yurttaşlarımdır.

  Bu vatandaşların hepsi Türk’tür diyerek ahalime iftira etmeyin, Yüce Mevlama saygısızlık yapıp haddinizi aşmayın.

  Tatar Ramazan da benim,

  Kürt Memo da benim,

  Yörük Ali Efe de benim,

  Çerkez Ethem de benim,

  Bırakın aranızdaki kısır çekişmeyi, kolkola verin, güç birliği, akıl birliği yapıp nimetlerimden yararlanmaya bakın. Benim zenginliğim hepinize yeter, korkmayın!

  Kurtuluş Savaşı'nda nasıl ki atalarınız birlik beraberlik içinde bu vatanı size hediye ettiyse,  siz de burada daha rahat yaşamanın yollarını arayın.

  Nasıl mı?

  *İnsanımızı eğitin, ama doğru eğitin,

  Doğru eğitimi bir anekdotla anlatayım.

  Fi tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin bir köyüne keşif için gidilir. İlgililerin hazır olmadığını gören hakim fırsatı değerlendirerek çocuklarınızı okutun cehalet iyi değil manasında etrafındakilere nasihat verir.

  Beli bükümlü, takatten düşmüş, 80’lik bir dede “Hakim bey sözün bitti mi?” der ve evet cevabını alınca başlar konuşmaya:

  “Valla benin üç çocuğum var, ikisini okuttum biri dağda, diğeri ceza evinde! Bu evdeki hiç olmazsa günlük işlerimiz yapıyor. Okut diyorsunuz da hangi okuma Hakim bey, eğitim ise ben bunu nedeyim?"

  *Kürt meselesini bir an evvel hal edin,

  Kendi vatanında Kürtler kadar zulme uğramış başka bir millet yok, bu halk birlik beraberlik içinde bu vatanı müdafaa etti, zaman içinde binbir türlü zulme maruz kaldı. Bunu kamuoyuna anlatın ve devlet adına onlardan özür diletin, sakın Kürt meselesini PKK ile özdeşleştirmeyin. Her ne kadar o da bu sorunun değişik bir tezahürü olsa da. Ayrıca onunda hal etme yollarını bulun.

  *Kürtler ittihattan yana tarihi bir tutum takınmasalardı, bu devlet kurulmazdı bilesiniz.Anlatın gençler bilsin, benden söylemesi.

  *Güney komşularınıza hamilik yapın,

  Suriye-Irak sınırımızı atalarımız çizmedi ki biz de ona yapışalım, bu sınır çizilirken Kürtler ikiye bölündüğü gibi Türkmenler de sınırın diğer tarafında kaldılar. Bu sınırı sanal hale getirip oradaki soydaşlarıma da hamilik yapmanızı bekliyorum. Anadolu insanının huzuru için önem arz ediyor.

  *İnsanımıza güven ve huzur kazandırın,

  Vatandaşlarımıza emniyet ve güven kazandırmanın yollarını aralayalım, silahlı olan her yasal unsuru iyi bir eğitimden geçirerek sivil insanlara saygı duymalarını sağlayın, öyle ki bir vatandaş bir silahlı vazifeliyi gördüğü zaman kendine güven gelsin.

  *Üstünlük ancak takvadadır şiarını benimseyin,

  En üstün benim diyerek nefsinize zulüm etmeyin, eğitimimize edep, mafiret ve hikmet kavramlarını katın ki kimse bulunduğu konumundan dolayı kendini vatandaşın üstünde görmesin.

  Gerisi kendiliğinden gelir endişe etmenize gerek yoktur sizi temin ediyorum.

  Ayrıca şu köhnemiş parlamenter sistem heveslerinden de bıktım. Bir an evvel başkanlık sistemininin içini doldurun,  sivil anayasayla insanımızın önünü açın, ama sakın başkan adayları Kürt meselesi, hamasiyet ve laiklik teraneleriyle karşıma çıkmasın. Eğitim, ekonomi, bilim ve teknolojik yarış ile karşıma çıksınlar olur mu?

  Ben Anadolu’yum, bana artık yanlış yapmayın olur mu?

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen