• İNSAN OLMADAN MÜSLÜMAN OLUNMAZ

  İNSAN OLMADAN MÜSLÜMAN OLUNMAZ
  Erhan BOZKURT

  İNSAN OLMADAN MÜSLÜMAN OLUNMAZ


  Bugün Ortadoğu ve islam ülkelerinin en büyük sorunu gerçek bir insan olmadan, gerçek bir müslüman olmaya çalışmasıdır. Oysa ki insan akıllı, düşünen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inanan bir varlıktır. Tüm bu özellikler insanoğlunun birbirine zarar vermeden yaşamasını gerektirirken. Tam aksine birbirilerine zarar veriyorlar, yıpratıyorlar ve birbirlerini yok ediyorlar. Oysaki bu dünyaya insan olarak yaratılma üstünlüğünün hesabını vereceklerini unutuyorlar.
  Dışarda iki eli iki kolu olmadığı halde ibadet eden birine; hayat nasıl gidiyor, nasılsın diye sorsan; Allah’a şükür, Allah razı olsun der. Ama eli ayağı düzgün herhangi bir engeli bulunmayan maddi durumu iyi olan ve kalbini dine kapatan birine; hayat nasıl gidiyor diye sorsan, hayat berbat sen şimdi bana şükür etmeyi mi öğreteceksin der.
  Nerden geldiğimizi unutursak nereye gideceğimizi meçhuldür. Öz babasını, kardeşini ve dostunu iman etmediği için öldüren sahabelerden, öz babasıyla, kardeşiyle ve dostuyla kahvede okey atan, camiye uğramayan sahabelere döndük. Demem o ki Müslümanın niyeti de halis olmalı, öyle namaz kılıp zar atılmaz, oruç tutup kumar oynanmaz, şükür edip israf edilmez, yardım edip kötülük yapılmaz, merhametli olup ihanet edilmez, siyaset yapıp ibadet yapılmaz, dost görünüp düşman olunmaz, tevhide sığınıp şirk koşulmaz, mümin olup münafık olunmaz, sadaka verip kibirli olunmaz.
  Yüce Allah şu ayeti kerime de ne güzelde açıklamış her şeyi: “Kendinizi beğenip temize çıkarmayın. Çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir. (Necm: 32). Rabbim cümlemize imanlı ihlaslı kültürlü birer insan gibi yaşamayı nasip ve müyesser eylesin.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen