• BİZ BİZE YETERİZ

  BİZ BİZE YETERİZ
  Ercan EZGİN

  BİZ BİZE YETERİZ

   

  Türkiye’yiz biz. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da zorluklara boyun eğmeyeceğiz, hep beraber mücadele edeceğiz. Hiçbir virüs birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi yenemez. Hiçbir hastalık, tarihsel geçmişimizden, kültürel birikimimizden, dayanışma ruhumuzdan daha güçlü değildir. Emin olun bu virüs illetiyle devletimizin resmi ağızlarının çağrılarına kulak vererek ve son noktaya kadar uyarılarına harfiyen uyarak kendimizi ve aile efradımızı da muhafaza edersek Dünya’nın birçok ülkesinden daha erken normal hayata döneceğiz, rahat ve huzurlu bir nefes alacağız. Yeter ki kurallara uyalım, çağrılara kulak verelim daha sonra tekrardan gönül rahatlığıyla sokaklara döneceğiz, sahillerde gezeceğiz, denizlerimizde yüzeceğiz. Kurallara ne kadar uyarsak, hayatımızı ne kadar gereği gibi disipline edersek bu musibetten de o kadar çabuk kurtuluruz.

  ****

  Devletimiz var olsun özellikle sağlık konusunda alınması gereken tedbirleri en üst düzeyde ve en çabuk bir biçimde aldı. Rasyonel ve bilimsel mücadele yöntemlerini kamuoyuna yaydı. Dünya daha hastalığı ciddiye dahi almamışken sağlık bakanlığımız öyle tedbirlerde aldı ki virüsün hemen hemen en son ulaştığı ülke olduk. Covit-19 virüsünün ülkemize gecikmiş bir şekilde intikali bize,“tedbirleri çabuk almamızda, bu hastalıkla ağır mücadele eden Dünya ülkelerinin tecrübe ve tavsiyelerinden faydalanmamıza ve hastanelerin de kapasitelerinin dolmadan hizmet sunabilmelerinde” büyük katkı sağladı. Devletimiz, sadece sağlık noktasında değil eğitim, sosyal yaşamın düzeni ve ekonomi noktasında da ciddi, bilimsel ve rasyonel tedbirler aldı ve gidişata göre de gereken tedbirleri almaya da devam edecektir. Özellikle ekonomik olarak kamuda çalışanlardan ziyade özel sektörde çalışan gündelikçi, ücretsiz izne çıkarılan, işten atılan, kayıt dışı çalışıyor olsa da karantina tedbirleri nedeniyle işsiz kalan insanlarla ilgili de ciddi tedbirler alındı, sosyal yardım paketleri açıklandı.

                                                                             ****

  Devletimiz şimdiye kadar olduğu gibi bu krizi de aşacak kudrettedir. Tüm imkânları seferber edilmiş ve yeterli durumdadır. Millet olarak da gelinen bu noktada krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakârlık yapmamız gereken bir döneme girdik. İnşallah Türkiye aldığı bu tedbirler sayesinde kısa sürede bu krizi atlatacaktır. Şuanda ilaç ve gıda noktasında sıkıntımız yoktur.  100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısında ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesinden çok iyiyiz. Solunum cihazları üretme konusunda da çok mesafe kat ediyoruz. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine devletinin yanında durmaya devam ediyor. Özellikle aziz milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanımızın açıklamalarını dikkatle takip etmeli ve itimat etmeli. Sosyal medya üzerinden provokatif ve gerçek dışı bazı bilgilerle halkı paniğe sürüklemek istiyorlar. Bu paylaşımların neredeyse tamamının FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerinden geldiği ilgili birimler tarafından da tespit edilmiştir. Kimse bu yalan paylaşımlara asla inanmasın ve prim vermesin. Vatandaşlar, bu yüzden resmi ve güvenilir kaynaklar dışında hiçbir açıklamaya itibar etmemeli ve özellikle de teyit edilmemiş hiçbir bilgiyi de paylaşmamalı. Devletin, böyle hassas ve kritik bir konuda vatandaşından bilgi saklaması gibi bir durum asla söz konusu olmaz. Herkes müsterih olsun.

                                                             ****

  Dünyada da şahit oluyoruz ki bu kriz sadece kamu kaynaklarını sefer ederek bitmiyor ve aşılmıyor. Hepimiz sorumluluk hissetmeliyiz ve buna göre davranmalıyız. Bu aziz millet büyük bir millettir. En büyük zorluk ve sıkıntıları dahi çok kısa sürede birlik ve dayanışma içinde atlatmayı hep becerebilmiştir. Yeter ki iç huzurumuz ve ittifakımız olsun. Para ve ekonomi bir şekilde kendini toparlar, üretim bir şekilde devam eder. Çok güzel bir yardım kampanyası başlatıldı “Biz bize yeteriz” adıyla. Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, belediye başkanları, işadamları ve sıradan vatandaşlar çok büyük teveccüh gösteriyor. Azdan az, çoktan çok toplanıyor. Niyet hayır olunca akıbet de inşallah hayrolacaktır. Fakirin, fukaranın, darda ve zorda kalmış olanın duası ve gözü bu yardımlarda. Tarihin her dönenimde bu aziz millet, bu mübarek topraklar çok büyük badireler yaşasa da hepsinin üstesinden hep birlikte geldik. Biz büyük ve gönlü bol bir milletiz. Bunun da üstesinden geleceğiz inşallah.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen