• A'DEN Z'YE CORONA VİRÜS (COVİD-19)

  A'DEN Z'YE CORONA VİRÜS (COVİD-19)
  Elif ARAS

  A'DEN Z'YE CORONA VİRÜS (COVİD-19)

  Merhaba sevgili dostlar;
  Bu hafta ki konumuz, sadece ilimizi ya da ülkemizi değil, dünya genelini etkisi altına alan bir konu. Medya, yayın ya da farklı birçok kanaldan daha önce de defalarca benzer şeyleri duymuşuzdur belki ama bu defa biraz daha hassas ve detaycı olarak, bir de hatırlatma baâbında değinmek istedim konuya. Konumuz A'dan Z'ye Corona Virüs (covid-19)
  Süreçte çokça veri ve rakamlarla karşılaştık ama Corona Virüs nedir? Belirtileri, bulaşma yolları, tedavi ve bakım aşamaları, korunma yolları ve destekleyici unsurlar. Yani kısacası Corona Virüs (covid-19)ile ilgili merak edilen her şeyi tekrardan gözden geçirirsek iyi olacak gibi.
  Öncelikle; Covid -19 kodlu Corona Virüs, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış solunum yolu ve damlacıklarla bulaşan kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmış bulaşıcı bir virüstür. Bazı hayvanların (böcek, yarasa vb.) gıda olarak tüketilmesi ile hayvanlardan insanlara geçen bir virüs türüdür. Ve maalesef tüm dünya gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Peki, covid-19 Corona Virüs e yakalanıp yakalanmadığımızı nasıl anlarız?
  Virüs her insanda farklı semptomlarla kendini göstermekte. Üç farklı aşamada ise seyir etmektedir.
  Bunlar; Hafif, orta ve ciddi dereceli semptomlardır. En belirgin semptomları, ateş, kuru öksürük, yorgunluk iken, ağrı ve sızı, boğaz ağrısı ve yanması, ishal, konjunktvit(kırmızı göz), baş ağrısı, tat alma ve koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el ve ayak parmaklarında renk değişimi (mavimsi renk)gibi belirtiler de göstermekte.
  ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezî (CDC)Covid-19 hastalığına, belirgin semptomlar haricinde titreme, üşüme, kas ağrıları, iştahsızlık, mide sorunları ve ishal gibi belirtileri de ekleyerek listesini güncellendi.
  Ciddi semptomlar ise; Solunum güçlüğü ya da nefes darlığı, göğüs ağrısı ve göğüste baskı konuşma veya hareket güçlüğü, mavimsi dudaklar ve yüz olarak açıklandı.
  Bu semptomların bir veya bir kaçını taşıyan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmekte. Kuruluşlara başvurulmadan önce ise telefon ile arayıp bilgilendirmek önemli.
  Gelelim tedbir ve destekleyici unsurlara;

  Öncelikle 14 kural kapsamına düzenli uyulmalı, bunun içinde ise ellerin sık sık yıkanması, sosyal mesafe ve maske kullanımı altın kurallar. Sonrasında ki bir diğer unsur ise, bağışıklık sistemimiz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için ise birkaç önemli unsura dikkat etmemiz gerekiyor.
  Düzenli uyku, doğru beslenme ve egzersiz. Bağışıklığı yüksek oranda destekleyen D grubu ve C grubu vitaminler bu süreçte en büyük yardımcımız tabii. Doğru beslenme ile vücudumuzun günlük%20'lik D vitamini ihtiyacını karşılamamız mümkün. Peki, nasıl mı?
  Yağlı balıklar (somon, ton balığı, uskumru ve karides),süt ve süt ürünleri, yumurta, mantarlar, portakal suyu, takviye kapsüller, bakliyatlar (mercimek, nohut, fasulye),kemik suyu, kuruyemişler (içeriğinde ki selenyum ve çinko ile),proteinden zengin gıdalar gibi D vitaminden zengin yiyecekleri tüketmemiz gerekmekte.
  Bitki çayları (zencefil ve zerdeçal çayı, kayısı ve erik çayı, ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay ve baharatlı çaylar)sarımsak ve soğan, karabiber gibi ve de sebze ve meyveleri yeterli derecede tüketmek bağışıklığı destekliyor.
  Bunca tedbire rağmen, yine de enfekte (hasta)olmuş isek, uzman kişi tarafından hastane gerekli görülmemiş ise evlerimizde, süreç boyunca maske kullanımına dikkat edilmeli, kıyafetler en az 60°-70°arasında yıkanmalı, tuvalet ve banyo mümkünse ayrı tutulmalı, tabak, bardak, havlu gibi araç gereçler ayrı tutulup arınık edilmeli, temastan kaçınılmalı, verilen tedavi ve kurallara dikkat edilmelidir.En az 8 saat olmak üzere uyku da önemlidir. Yani demem o ki, bunca sürece ve kapsama rağmen aşama kaydetmek yerine, hâlâ tedbir ve kapsamlardan bahsediyorsak suçlu BİZİZ!
  Toplum olarak tedbir ve uyarılara karşı daha duyarlı olmalı ve süreci en minimum hasarla atlatmaya bakmalıyız. Pandemi sürecini biran önce anlatıp daha sağlıklı ve bilinçli günlere ulaşmak dileğiyle, sağlıkla kalın.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen