• Sanal şiddetten korunmak için neler yapılmalı?

  Sanal şiddetten korunmak için neler yapılmalı?
  Sanal şiddetten korunmak için neler yapılmalı?
  07.12.2022 Çarşamba

   

  Bilişim Teknolojileri Uzmanı Mustafa İçli, sanal alemde yaşanan ve giderek artan "sanal şiddet" konusunda bilgilendirmede bulunarak korunmak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Sanal şiddetin insanlara zarar verdiğini belirten Bilişim Teknolojileri Uzmanı Mustafa İçli, İLKHA'ya yaptığı değerlendirmede, insanların sanal şiddetten nasıl kaçınacakları konusunda önemli bilgiler paylaştı.

  İnsanların sosyal medya platformlarında kendi kişisel bilgilerini rahat bir şekilde paylaşmasının doğurduğu zararlara işaret eden İçli, bu paylaşımlar sonucu olarak insanların sanal şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

  Sanal şiddeti; "İnsanların internet üzerinde maruz kaldığı şantaj, hesap dolandırıcılığı, hesapların ele geçirilmesi ve kişisel verilerin paylaşılmasından dolayı kişilerin maruz kaldığı şiddet" olarak tanımlayan İçli, bu konuda çok sayıda mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekti.

  İçli, "Literatüre böyle bir tanım daha yeni girdi. Ancak insanlar bu sanal şiddet yüzünden çok aşırı bir mağduriyet yaşamaya başladı. Bunların başlıca sebepleri arasında; insanların kendi kişisel verilerini internet ortamında paylaşması, kendi özel fotoğraflarını paylaşması yani bir nevi kendini sosyal medyaya tanıtmak istemesi yer alıyor. Böyle olunca başkaları bu verileri ele geçiriyor ve insanlara şantaj yapma şeklinde ortaya çıkıyor. Biri sizin fotoğrafınızı alıyor, size karşı kullanabiliyor ve sizi tehdit edebiliyor. Sizi tanıyan birisi olsun veya olmasın, ileride bunu sizin aleyhinize kullanabilecek şekilde sizi korkuya sevk edebilir." dedi.

  "ÖZEL FOTOĞRAFLARINIZI KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN"

  Sanal şiddete maruz kalmanın sebepleri hakkında bilgilendirmede bulunan İçli, şöyle konuştu:

  "Genellikle bilinçsiz bir şekilde kendi kişisel bilgilerini paylaşan vatandaşlar, resimlerini paylaşan kişiler -parası olan-olmayan fark etmiyor- bir verisini paylaştığı zaman kötü niyetli kişiler tarafından bu veriler kullanılarak sizi tehdit edebilirler. Bir arkadaşınızın olduğunu düşünün. Siz onunla sanal ortamda konuşuyorsunuz ve o sizin bütün bilgilerinizi artık biliyor. Aradaki sevgi o kadar artıyor ki siz bir fotoğraf paylaşıyorsunuz ve bir vakit sonra karşıdaki kişi sizin bu resimlerinizi kullanarak sizi tehdit ediyor. Sizden para koparmaya çalışıyor ve görüntülerinizi başkalarıyla paylaşma korkusu ile sizi tehdit ediyor. Bu nedenle bu gibi durumlardan kaçınmak için kesinlikle kişisel verileri ve özel fotoğrafları kimseyle paylaşmamak gerekiyor."

  "TANIMADIĞIMIZ KİŞİLERE HİÇBİR ŞEKİLDE KİŞİSEL VERİLERİMİZİ VERMEMELİYİZ"

  Sanal şiddete maruz kalmamak için kesinlikle sosyal medyada konuşulan kişileri tanımak gerektiğini belirten İçli, "Tanımadığımız kişilere hiçbir şekilde kişisel verilerimizi vermemeliyiz. Belki bir isim-soy ismimiz gidebilir ama kesinlikle çalıştığımız iş yeri, akrabalar, kardeşlerimiz hakkında nerede olursak olalım hiçbir veriyi paylaşmamamız gerekir. Siz paylaştığınızda ne oluyor? 'Gidip bir araştırayım.' diyor ve araştırıyor sizin adınıza. Orada ne iş yaptığınızı, her şeyi çıkarıyor ve gelecekte onu size karşı kullanmak için her şeyi yapabilir. Bu nedenle kesinlikle kendi ismimiz, soy ismimiz ve yaşadığımız il dışında, bizim için tehdit oluşturabilecek hiçbir unsuru sosyal medyada kimseyle paylaşmamalıyız." şeklinde konuştu. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen