Diyarbakır da İz Bırakanlar ( 12)

Diyarbakır da İz Bırakanlar ( 12)

Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç

Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç,  1959 yılında  Diyarbakır’da doğdu. DÜ Tıp Fakültesi'nden dönem ikincisi olarak 1983 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Tıp Fakültesi'nde 1988 yılında fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak göreve başlayan Saraç, 1991'de doçent, 1997'de profesör oldu. 1993 yılından bu yana Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde bulundu. Uluslararası ve ulusal dergilerde 100'den fazla makalesi, uluslararası ve ulusal kongrelerde 100'ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır.
İtalya'da 2004 yılında düzenlenen Dünya Lazer Kongresi'nde ekipçe Dünya Birinciliği Kupası alarak Diyarbakır Valiliği tarafından Bilime Katkı Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş, DÜ'de çeşitli kurul üyelikleri yapmaktadır.DÜ Tıp Fakültesinden mezun olan ve mezun olduğu üniversiteye rektör olarak atanan Prof. Dr. Saraç, üniversitenin ilk bayan rektörü olma unvanını da aldı.
Prof. Dr.Sait Alan, Diyarbakır Kocaköy doğumludur. Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi olarak görev yapmaktadır.
Prof.Dr. Mehmet Özaydın. Diyarbakır doğumlu olup, emekli Tabip Albay olan Prof.Dr. Mehmet Özaydın 6 yıl Dicle Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Halen Ankara’da ikamet etmektedir.

Diyarbakır doğumlu diğer profesörler ise şöyle ;
Prof. Dr. Recep Işık, Prof. Dr. Abdurahman Şenyiğit, Prof. Dr. Mehmet Alı Taş, Prof.Dr. Turgay Budak. Prof.Dr. Cahit Güzel, Prof.Dr. Remzi Oto, Prof.Dr. Kendal Yalçın, Prof. DR. Nesimi Eren, Prof. Dr. Nizamettin Toprak, Prof. Dr. Kahraman Gündüz Güzel, Prof.Dr. Orhan Hamamcı, Prof.Dr. Ömer Satıcı, Prof.dr. Vedat Göral,
Şair Kadri Göral, Prof. Dr. Kenan Haspolat, Prof.Dr. Zülküf Güneri, Mimarlık Dekanı Prof.Dr.Züküf Güneyli, Prof.Dr. Sültan Ayda Demirant, Prof. Dr. Yusuf Nergiz, Prof.Dr. Mustafa Salih Çelik, Prof.Dr. Mehmet Zülküf Akdağ, Prof.Dr. Feyzan Akşen, Prof.Dr. Yıldız Atamer, Prof.Dr. Fatma Birgül Işık , Prof. Dr. Selahattin Atmaca, Prof.Dr. Meral Erdinç, Prof.Dr. A.Füsün Topçu, Prof.Dr. Peran Tokgöz, Prof.Dr. Nebahat Taşdemir, Prof.Dr. Cafer Güloğlu, Prof.Dr. Şemsettin Osmanoğlu 

 
Yazarımızın geçmiş yazıları:

Abdestsiz Girilmeyen kent Diyarbakır (6)

Abdestsiz Girilmeyen kent Diyarbakır (5)

Abdestsiz Girilmeyen kent Diyarbakır (3)

Peygamberler Şehri (4)

Peygamberler Şehri (3)

Özgür Haber© 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 Ana Sayfa
0 İletişim
 Künye