• Maden Camii Kebir ve Minaresi restore edilmeyi bekliyor…

  Maden Camii Kebir ve Minaresi restore edilmeyi bekliyor…
  Maden Camii Kebir ve Minaresi restore edilmeyi bekliyor…
  02.10.2018 Salı

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR – 1792 yılında Maden Camiikebir, 1899’da da Minaresi inşa edildi. 11 Nisan 1899 tarihli Servet-i Fünun gazetesindeki fotoğraflı haberindeki ifadeyle söylemek gerekirse özellikle minare “asar-ı umran’’ niteliğinde olan tarihi yapı 15 Eylül 2010 tarih ve 3318 sayılı kararla ‘’I. Grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendi. Aradan geçen 8 yıl boyunca Camii Kebir ve minaresi, hafriyat mağduru olurken, varlığını sürdürmek için restore edilmeyi bekliyor.

  “ASAR-I UMRAN’’ NİTELİĞİNDE

  Elazığ’ın Maden ilçesindeki Maden Camiikebir 1792’de, minaresi ise 1899’da inşa edildi. 11 Nisan 1899 tarihli Servet-i Fünun’un fotoğraflı haberindeki ifadeyle söylemek gerekirse özellikle minare “asar-ı umran’’ niteliğinde.

  15 Eylül 2010 tarih ve 3318 sayılı kararla ‘’I. Grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendi. Aradan geçen 8 yıl boyunca Camii Kebir ve minaresi, hafriyat mağduru oldu.

  MADEN’İN TARİHİ ‘TAPUSU’

  Aynı zamanda, ‘2 cumhurbaşkanı, 1 başkan, 3 başbakan, vakıflardan sorumlu 6 bakan, 5 dönemde 16 Elazığ milletvekili, 5 Elazığ Valisi ve 4 Maden Kaymakamı’ gördü. Maden’in tarihi ‘tapusu’ olan Maden Camii Kebir ve Minaresi varlığını sürdürmek için restore edilmeyi bekliyor.

  YALÇIN BAYER VE ALTAN TAN’IN ÇABALARI

  Maden’in tarihi ‘tapusu’nun korunması restore edilmesi için gazeteci Yalçın Bayer köşesinde, geçen dönem HDP milletvekili olan Altan Tan da TBMM’de gündeme taşıdı.

  Gazeteci Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesinde 30 Ağustos 2018 günü kendi köşesinde bir paragraflık bir yazı ile Maden ilçesindeki Camii Kebir Cami ve Minaresini yeniden gündeme getirirken şöyle dedi:

  “2010 tarihinde I. grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillenen ve 8 yıldır restore edileceği söylenen Elazığ’ın Maden ilçesindeki tarihi CamiiKebir ile Minaresinin vakıflardan sorumlu 6 bakan, 5 dönemde 16 milletvekili, 5 valisi, 4 Maden kaymakamı gördüğünü; TBMM’de 3 kez önerge verilmesine rağmen ‘hafriyat mağduru’ olarak yok olma tehlikesiyle restore edilmeyi beklediğini biliyor musunuz?” diye başta Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Maden Kaymakamlığı, Maden Belediye Başkanına soruyordu.

  Yine annesi madenli olan geçen dönem HDP’den Diyarbakır Milletvekilliği yapan Altan Tan’da, Maden ilçesinin tüm sorunlarını TBMM gündemine taşımıştı.

  “CAMİİKEBİR VE MİNARESİ”

  Maden Camiikebir 1792’de, minaresi ise 1899’da inşa edildi. 11 Nisan 1899 tarihli Servet-i Fünun’un fotoğraflı haberindeki ifadeyle söylemek gerekirse özellikle minare “asar-ı umran’’ niteliğinde.

  15 Eylül 2010 tarih ve 3318 sayılı kararla ‘’I. Grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendi. Aradan geçen 8 yıl boyunca Camii Kebir ve minaresi, hafriyat mağduru olmakla birlikte aynı zamanda  ‘’2 cumhurbaşkanı, 1 başkan, 3 başbakan, vakıflardan sorumlu 6 bakan, 5 dönemde 16 Elazığ milletvekili, 5 Elazığ valisi ve 4 Maden kaymakamı’’ gördü.

  Bu değerli eser Maden’in tarihi ‘’tapusudur’’ ve varlığını sürdürmek için restore edilmeyi bekliyor…

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen