wholesale authentic jerseys cheap nfl nike jerseys cheap china jerseys china wholesale jerseys cheap nfl jerseys wholesale cheap wholesale jerseys cheap authentic jerseys free shipping Herve Leger Sale Cheap Herve Leger herve leger outlet cheap nba basketball jerseys mbt shoes outlet discount tiffany outlet cheap nhl jerseys cheap jerseys from china cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys from china tiffany outlet
Bölgeden

BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

DİHA - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi.

Mardin bir dünya kenti

Ardından Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi.

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

Akyol, bir Süryani olarak topluma bağlılık hislerini hep canlı tuttuğunu dile getirerek, halklara ödemesi gereken borcu olduğu için eş başkan adayı olarak başvuruda bulunduğunu kaydetti. Süryanilerin tarihi geçmişin izlerini hala taşıdığını vurgulayan Akyol, "Süryani olmanın içimde ayrı bir yeri var. Birlikte yaşadığımız halklardan Kürtlerle ortak acılar yaşadık. Birimizi çok iyi tanıyor ve anlıyoruz. Bölgede, yaşanan acılara şahit oldum. İçimde sürekli bunları önlemek ve iyileştirmek için bir şeyler yapma isteği vardı" diye belirtti.

'Başvurumun sebebi önder Apo'nun Süryani önerisi'

BDP'nin halkların kardeşliğine önem veren bir çizgide olduğun altını çizen Akyol, bunun adaylık başvurusunda en önemli etken olduğunu dile getirdi. Akyol, şunları aktardı: "Ancak başvurumun yegane sebebi ise Önder Apo'nun bir Süryani eş başkan önerisi idi. Bunu bir olanak olarak gördüm. Süryani kadınlar ve Süryani halklar için kendimi bu işin içinde gördüm." Adaylığını BDP Diyarbakır il binasında olduğu sırada öğrendiğini söyleyen Akyol, "Çok karmaşık bir duyguydu. Mutluluk, gurur ve güzel şeyler yapma isteği yaşadım" dedi.

 

Tüm Yorumları OkuYorum Ekle Else text: Replace this.

Bu Kategorideki diğer haberler

Bakanlık ücretsiz dağıttı, öğrenciler satışa çıkardı
Kulp’ta iki okulda 'Z-kütüphane' açıldı
Kaynartepe’de ailelere ihmal-istismar eğitimi
Vali Aksoy: Dürümlü ile ilgili istihbarı bazı tespitler var
Vatandaşlar Sur’un son halini görmek için yüksek binalara akın etti
Erdoğan ve Yıldırım, Diyarbakır’da 230 milyonluk açılış yapacak
Kaymaz’dan yeni hükümet değerlendirmesi
Kaymakam İğde, köy ve okullarda incelemelerde bulundu
Erdoğan'dan AB'ye: Desteklerin söz verildiği gibi yürümediğini görüyoruz
Başbakan Yıldırım'ın ilk kabulü
Özgür Haber© 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 Ana Sayfa
0 İletişim
 Künye
Aradığınız sayfa bulunamadı