‘Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü’ tanıtıldı

“Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü” tanıtıldı. Sözlüğün yazarı Botanikçi Mehmet Fırat, sözlüğü 14 yılda hazırladığını belirterek, bütün isimleri kaynağından aldığını ifade etti.

Sitav Yayınevi’nden çıkan “Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü”nün tanıtımı Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Resepsiyon Salonu’nda, Van İl Genel Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Resepsiyonda konuşan Sitav Yayınevi sahibi Qahir Bateyî, böylesi bir eseri Kürtçeye kazandırdığı için Yüzüncü Yıl Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Botanik Uzmanı Mehmet Fırat’a teşekkür etti. Konuşmadan sonra sözlüğü yazan ve hazırlayan Mehmet Fırat, okuyucuları için sözlüğü imzaladı.
Latince, Kürtçe ve Türkçe bitki isimleri
Resepsiyondan sonra Latince, Kürtçe ve Türkçe hazırladığı sözlük hakkında bilgi veren Mehmet Fırat, sözlüğü 14 yılda tamamladığını belirterek, “Ben bundan yıllar önce Van’ın Bahçesaray ilçesine gittim. Orada bir amca bana ‘kardelen çiçeğini’ göstererek, ‘Yeğenim bunun Kürtçe ismi nedir?’ diye sordu. Ben de ismini Kürtçe bilmediğim için ona Latince ismini söyledim. Oda anlamadı tabi. Bana ‘Af buyur ne dedin’ diye seslendi. Bunun ismi ‘Berfîn’dir dedi. Ben de Kürdüm bu olaydan dolayı çok utandım ve hemen orda, bitkilerin Kürtçe isimlerini bulmaya ve bunları bir sözlükte biraraya getirmeye karar verdim” diye belirtti.
Alanında bir ilk
1990 yılında bu olay vesilesi ile sözlüğü hazırlamaya karar verdiğini söyleyen Fırat, “Köy köy, şehir şehir, kasaba kasaba gezerek ne kadar dağ ve ova varsa hepsini dolaştım. Orada önüme kim gelirse, çoban, ot toplayan kadınlar ve yaşlı amcalar. Kim çıkarsa çıksın onlardan bitkilerin Kürtçe isimlerini öğrenip, yanıma not ettim. Bazen de Koçerlerin çadırlarına konuk olup, onlardan öğrendim bu isimleri” dedi. Hazırladığı sözlükte 7 bin 300 bitki isimi bulunduğunu aktaran Fırat, uygun koşullar oluşur ve “Kürdistan” dağlarında inceleme yapma fırsatı bulursa yaklaşık 200 bin bitki türünün ismini toplayabileceğini dile getirdi. Fırat, hazırladığı sözlüğün alanında bir ilk olduğunu sözlerine ekledi.

Tüm Yorumları OkuYorum Ekle Else text: Replace this.

Bu Kategorideki diğer haberler

Lice’de zehir bataklığı kurutuluyor
Dicle Elektrik ailesi Diyarbakır’daki iftarda buluştu
Bağlar’da iftar sonrası park ziyaretleri sona erdi
Sur’daki mağdur ailelere iftar yemeği
Diyarbakır’da 245 Çiftçiye 7 milyon TL hibe
Engelli Derneği’nden mağdur ailelere destek
Kulp kaymakamlığı 400 kişiye iftar yemeği verdi
HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç,
Kent merkezinde asfaltlama çalışmaları sürüyor
Kültür Kongre Merkezi önümüzdeki ay tamamlanıyor
Özgür Haber© 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 Ana Sayfa
0 İletişim
 Künye
Aradığınız sayfa bulunamadı