• Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor

  Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor
  Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor
  10.08.2020 Pazartesi

   

  DİYARBAKIR - Emlakçılıkta yeni bir döneme giriliyor. Geçtiğimiz yıllarda uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos'ta doluyor. Düzenleme ile birlikte artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak. Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu olacak. Şimdiye kadar 3’te 1’i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra m2, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin TL ve 10 katına kadar ceza gündeme gelebilecek.

  31 AĞUSTOS’TA DOLUYOR

  Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri için almaları gereken yetki belgesinde tanınan süre 31 Ağustos 2020 tarihinde doluyor. Söz konusu tarih itibariyle belgesi olmadan emlakçılık yapanlar sitelere ilan giremeyecek, tapuda işlem yapamayacak.

  10 BİN TL’YE KADAR CEZA VAR

  Ülke genelinde kayıt dışı olarak bu işi açıktan yapan yaklaşık 500 bin kişiyi sistem dışında bırakacak düzenleme ile ofislere m2, emlakçılık yapacaklara ise mezuniyet ve staj şartı da getirilecek. Düzenlemeye rağmen emlakçılık işini yetki belgesiz yapmayı sürdürenlere 10 bin TL'ye kadar ceza kesilecekken, bu ceza oranı 10 katına kadar da çıkarılabilecek.

  KAPICI, GÜVENLİKÇİ VE YÖNETİCİ SORUNU

  Yetki belgelerine ilişkin olarak ellerinde net olarak başvuru yapanların sayısının olmadığını ifade eden Diyarbakır Emlakçılar Odası, Diyarbakır’da odaya ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 250 civarında olduğunu bu rakamın çok düşük olduğunu belirtiyor. Emlakçıların yıllık giderinin 60 bin TL civarında olduğunu Emlakçılar Odası, özellikle binalarda kapıcı, güvenlikçi ve yöneticilerin emlakçılık yapmasının en büyük sorunlarının başında geldiğini düzenlemeye korsan emlakçılarla birlikte bunlarında dahil edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen