• Büyükşehir’den dezavantajlı çocuklara kent gezisi

  Büyükşehir’den dezavantajlı çocuklara kent gezisi
  Büyükşehir’den dezavantajlı çocuklara kent gezisi
  03.03.2021 Çarşamba

   

  İzzet KARAGÖZ

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik kent gezisi düzenledi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik kent gezisi düzenlendi. Tarihi ve turistik alanların ziyaret edildiği gezide miniklere Turizm Şube Müdürlüğü rehberleri eşlik etti. 35 kişilik çocuk grubu ilk olarak tarihi İçkale’de Atatürk Müzesi, Arslanlı Çeşme, Eski Cezaevi Binası, Eski Askeri Yapılar, Hz. Süleyman Camii ve St. George Kilisesi’ni gezdi. Rehberler, İçkale tarihi hakkında çocuklara bilgiler verdi.

  ESKİ OYUNLAR OYNANDI

  Oldukça eğlenceli anların yaşandığı gezide minikler, Diyarbakır Arkeoloji Müzesini ziyaret edip sikke darp etti, eski oyunlar teması bölümünde oyunlar oynadılar ve tarihi sembolleri çantalara dokuma fırsatı buldular.  İçkaleden sonra Dicle Vadisi bölgesine geçen çocuklar, Dicle Nehri üzerinde yer alan Ongözlü Köprüde gezip eğlendiler. Turizm Şube Müdürlüğü personeli, Dicle Vadisi ve Ongözlü Köprü hakkında çocukları bilgilendirdi.

  ÇOCUKLARA DİYARBAKIR TARİHİNİ ANLATAN KİTAPLAR DAĞITILDI

  Kent gezisinin son durağında çocuklar, Cemilpaşa Konağı Diyarbakır Kent Müzesini ziyaret edip kent yaşamına dair tematik alanları gezip bilgi sahibi oldu. Cemilpaşa Konağı kafeteryasında çocuklara yemek ve tatlı ikramı yapıldı. Çocuklar bir süre müzenin bahçesinde rehberler ile birlikte halaylar çekti. Büyükşehir Belediyesi, gezi sonunda çocuklara Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı kendi yayınları ve basımı olan Diyarbakır, tarihini anlatan kitap ile materyaller dağıttı.

  AİLELER VE ÇOCUKLARDAN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

  Gezinin sonunda müze personeli ile hatıra fotoğrafı çekilerek çocuklar Ulaşım Daire Başkanlığı’na ait toplu taşıma araçlarıyla ikamet ettikleri adreslere bırakıldı. Çocuklar ve aileleri yapılan etkinliklerden dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen