• BM: Güney Sudan'da 100 binden fazla kişi açlık tehdidi altında

  BM: Güney Sudan'da 100 binden fazla kişi açlık tehdidi altında
  BM: Güney Sudan'da 100 binden fazla kişi açlık tehdidi altında
  14.09.2021 Salı

   

   

  Birleşmiş Milletler (BM) Güney Sudan'da gıda krizinin kritik düzeye ulaştığını ve 100 binden fazla kişinin risk altında olduğunu açıkladı.

  Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Güney Sudan Direktörü Matthew Hollingworth, Wau, Juba ve Bor bölgelerinde gıda sorunu yaşanabileceğini açıkladı.

  100 binden fazla kişinin gıda sorunu ile karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapan Hollingworth, gerekli yardımın sağlanması için 154 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

  Afrika’nın petrol zengini devletlerinden biri olan Güney Sudan yıllardan bu yana dış ülkelerden gıda yardımına muhtaç durumda. 2011 yılında bağımsızlığına kavuşan ülkede gıda güvensizliği ve açlık tehlikesinin nedenleri, yıllarca süren iç savaş, kuraklık ve ekonomik kriz olarak gösteriliyor. Halkın beslenme sorununu çözebilecek durumdaki tarım alanları savaş nedeniyle yıllardan bu yana ekilemediği için ürün alınamadığı aktarılıyor.

  Güney Sudan Batılı devletlerin de desteğiyle Sudan'dan ayrılarak 2011'de bağımsızlığını ilan etmiş, 2013 yılında Devlet Başkanı Salva Kiir ve yardımcısı Riek Machar arasındaki iktidar mücadelesi sonucu iç savaşa sürüklenmişti. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen